Cibuloviny motýly přitahují. Důvodem je velké množství nektaru nacházející se v jejich květech. A motýli nektar milují. Jedná se o sladkou sirupovitou tekutinu obsahující cukry, proteiny a vitaminy a většina motýlích samiček ji potřebuje k nakladení vajíček. Při letu z jednoho květu na druhý navíc motýli rostliny opylovávají.
Motýli potřebují květy, teplo a bezvětří
Motýli jsou studenokrevná stvoření, která potřebují k létání teplo. To nejlépe absorbují roztažením svých křídel na slunném místě mimo dosah větru. Abyste tedy motýly do zahrady přitáhli, potřebujete tři věci: nektarodárné květy, slunce a ochranu před větrem.
Které konkrétní druhy jarních cibulovin zvolit? Doporučovanými druhy jsou například ladonička (Chionodoxa), krokus (Crocus), ladoňka sibiřská (Scilla siberica), hyacint (Hyacinthus), modřenec (Muscari), okrasný česnek (Allium), hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica) nebo sicilský česnek (Nectaroscordum sicilum).
Zajímavá fakta o nektaru a motýlech
- Množství nektaru produkovaného květinami se liší mezi jednotlivými druhy rostlin, ale závisí i na vlhkosti vzduchu a slunečním svitu. Množství nektaru u jedné rostliny tak může kolísat i v průběhu dne.
- Motýli mají dlouhé sosáky, které jim umožňují sát nektar i v květech, do nichž včely a čmeláci nedosáhnou.
- Někteří motýli přežívají přes zimu jako dospělci, jiní jako kukly nebo vajíčka. Konkrétně žluťásek řešetlákový, babočka kopřivová a babočka paví oko přežívají zimu jako dospělí a nektar z květů je pro ně první potravou po probuzení z hibernace. I to je důvodem k vysazení jarních cibulovin.
Máte už na zahradě vlastního čmeláka?
Odkvetlé cibuloviny nechte zatáhnout
Na jaře můžete do zahrady vysadit již nakvetlé cibuloviny, které se prodávají v každém květinářství, nebo si naplánovat výsadbu jejich cibulí na podzim. Pěkně vypadají jednodruhové skupinové výsadby, ale i smíšené z několika druhů. Po odkvětu však nezapomeňte nechat listy cibulovin zcela odumřít, což umožní cibulím si z nich uložit dostatek živin na další rok.