Ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum), označovaný i jako hřívnatý, je málo pěstovaná jednoletá (někdy i dvouletá, výjimečně krátce vytrvalá, tj. až tříletá) okrasná travina. Vytváří trsy až 20 cm dlouhých, oboustranně ochlupených listů, mezi nimiž vyrůstají vyšší (i 75 cm) stébla zakončená zahnutými lichoklasy. Typické jsou pro ni stříbřité osiny plev (někdy s nádechem do fialova), které mohou být 4–8 cm dlouhé, podle nichž získala travina druhové jméno (připomínají hřívu). Kvete od června do konce léta.
Díky stříbřitě zbarveným osinám vnáší ječmen hřivnatý do záhonu světlo.
Foto: Shutterstock
Nároky ječmene hřivnatého
Ječmen hřivnatý není náročný. Vyhovuje mu osluněné místo s živnou propustnou půdou. Ta může být i sušší a mírně zasolená. Příbuzný ječmen myší (Hordeum murinum) určitě znáte z okrajů cest, polí, často osídluje i holou písčitou půdu a je považován za plevel.
Jak se o ječmen hřivnatý starat
Nejčastěji se ječmen hřivnatý pěstuje z přímého výsevu v dubnu nebo květnu. Příliš hustý výsev je pak nutné protrhat. Je ale možné si ječmen i předpěstovat a v květnu sázet na záhon. Pokud mu navíc vyhovují podmínky vybraného stanoviště, zvládne se do budoucna i sám přesévat. Rostlinu zalévejte jen mírně a určitě nehnojte.
Kam ječmen v zahradě vysadit
Uplatnění ječmene hřivnatého se odvíjí od záměru, který s ním máte. Pokud chcete, aby vynikl vějířovitý tvar trsu, vysaďte jej jako solitéru nebo na okrajová místo záhonu. Je-li však vaším cílem rozvlnění celého porostu, vysaďte ječmen hřivnatý mezi vyšší letničky. Vytvoří barevný protipól k barevným květům letniček a kdykoli zafouká vítr, záhon se rozvlní jako rozkvetlé moře.
Ječmen do suché vazby
Dlouze osinaté klasy ječmene se někdy používají také do suchých vazeb. Pro tyto účely je však třeba je řezat ještě před kvetením, aby se po usušení nerozpadly.