Exotická juka: přitahuje pozornost, i když zrovna nekvete. Postarejte se o ni tak, aby byla úchvatná i po letech

Juka vláknitá (Yucca filamentosa) tvoří mohutné a husté přízemní růžice stálezelených mečovitých listů, které mohou být i 70 cm dlouhé. Listy mají vláknité kraje (vyčnívají z nich bělavá zvlněná vlákna, která průběžně opadávají), bývají zpravidla šedozelené, některé odrůdy se ale vyznačují listy se žlutým středem ('Gold Heart') nebo okrajem ('Bright Edge'). 

Juka vnese do zahrady nádech exotiky

S kvetením juka otálí, trpělivost se ale vyplatí

Rostlina sice vykvétá až po několika letech (musí dostatečně zesílit), nenechte se tím ale odradit, protože na její květy stojí za to si počkat. Začátkem léta nejprve vytvoří silný květní stonek (vysoký i přes 1,5 metru), který následně nese bohatá květenství velkých smetanově bílých zvonkovitých květů. Ty jemně voní a rozkvétají postupně až do konce července. 

Kvetení juky můžete uspíšit přihnojováním rostliny. Zajímavostí je, že juka u nás nikdy nevytvoří semena schopná vyklíčit. Chybí jí tu totiž specializovaní opylovači. 

Letní fialy neboli levkoje vám provoní prázdninové večery. Musíte je ale vysít včas

www.nkz.cz

Krásné listy a květy vytvoří juka na plném slunci

Pro juku je ideální chráněné místo na plném slunci a s propustnou půdou (hlinitopísčitou, písčitou i štěrkovitou). Ve stínu vytváří jen přerostlé listy a nekvete. 

Juka vynikne především jako solitér, dobře ale vypadá i při výsadbě tří a více rostlin, zvláště v kombinaci se štěrkem a většími či menšími kameny. Při výsadbě pamatujte na to, že juka doroste do poměrně velkých rozměrů, a bude proto potřebovat dostatek prostoru. Často se pěstuje i v nádobách

Mráz juce nevadí, zahubit ji může ale zimní vlhkost

Na pěstování je juka nenáročná, snáší sucho i horko, a na dobře vybraném stanovišti vydrží hodně dlouho. Zálivku potřebuje jen po výsadbě. Staré hnědé listy ze spodní části rostliny pravidelně odstraňujte, stejně jako odkvetlé stonky (až u země). Juka vláknitá je plně mrazuvzdorná, v zimě se ale v místě výsadby nesmí držet vláha, jinak rostlině uhnívají kořeny. Za deštivých zim je dobré ji chránit shora stříškou před zatékáním vody do listové růžice. 

Na jaře nebo na podzim se rostlina množí dělením, které spočívá v oddělování zakořeněných postranních růžic. Ze škůdců se mohou na juce projevit červci nebo štítenky (při větším napadení se neobejdete bez insekticidu). Ve vlhku se může na listech objevit skvrnitost houbového původu. Napadené listy ihned odstraňte, příp. použije fungicid. 

Mák lysý je sice krátkověká trvalka, při správné péči vám ale pokvete celé léto

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada