Kakosty ocení i nároční zahradníci

Rostlina se označuje také jako čapí nůsky, a to podle tvaru plodů, které připomínají čapí hlavičky s dlouhými zobáky. Latinské jméno Geranium však bylo odvozeno od slova geranos, které v překladu odpovídá jinému ptačímu druhu, a to jeřábovi. 

Kakost odrůdy 'Cambridge'
Info ikona

Kakost Geranium cantabrigiense  'Cambridge' vás na podzim oslní barevnými listy.

Foto: Shutterstock

Pro každou zahradu existuje vhodná odrůda kakostu

Kakost je rostlinný rod čítající asi 400 druhů a vyniká ohromným množstvím odrůd. Ty byly vyšlechtěny z velkokvětých botanických druhů rostoucích jak v Evropě, tak v Asii, což vysvětluje jejich rozmanitost. Vybrat si díky tomu můžete kakosty do stínu i na výsluní, do sucha i mokré půdy nebo na živiny chudé či kamenité místo. Některé odrůdy porostou pouze ve vysazených trsech, jiné se po okolní ploše rychle rozšíří.

Kromě různě velkých květů v odstínech růžové až modrofialové barvy kakosty obvykle zdobí i dlanitě členěné listy, které mohou být také vínově, zlatavě či našedle zbarvené, jemně plstnaté nebo panašované. Celé rostliny bývají navíc většinou aromatické.

Kakosty: základní pravidla jejich pěstování

Výsadba kakostů je možná během celého roku – vyniknou zvláště ve skupinách. Většina odrůd kvete v červnu a kvetení neopakují, existují ale i takové, které kvetou až do podzimu. Při vhodném umístění (slunce, polostín...) nepotřebují rostliny žádnou péči, opakované kvetení ale můžete podpořit zastřižením po odkvětu – kakosty rychle obrostou a znovu vykvetou. 

Oddenkaté druhy lze po celý rok množit řízkováním, přízemní růžice s přisazenými odnožemi se dělí na jaře nebo v létě po odkvětu. Škůdci, včetně slimáků, nechávají kakosty zpravidla na pokoji. Kořenové krčky ale mohou napadat larvy lalokonosce a ve vlhkých podmínkách se na listech někdy vyskytuje padlí.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada