Kamélie: čínské růže bez vůně a bez trnů

Stálezelený keř či malý strom kamélie japonské (Camellia japonica) je dlouhověká rostlina blízce příbuzná čajovníku čínskému – patří do stejného rodu. Její květy mohou být podle odrůdy bílé, růžové i červené, případně dvoubarevné, jednoduché či plné a až 12 cm široké. K tomu, aby kamélie vykvetla, vyžaduje však vhodné podmínky.

Co dělat, když se toulitce nechce kvést

Podmínky pro pěstování kamélie

Má ráda kyselejší půdu, vyšší vzdušnou vlhkost a zálivku měkkou vodou. Ke kvetení potřebuje teplotu 5–15 °C a pozor – na výraznější teplotní výkyvy citlivě reaguje shazováním poupat i listů. Požaduje rovněž dostatek rozptýleného světla, stálou vlhkost a minimální přemísťování. Pěstuje se proto hlavně v zimních zahradách, zasklených verandách nebo chladných, ale světlých chodbách.

V době květu (kamélie kvetou od ledna do března) a zjara potřebuje hodně vláhy, od června ale zalévání omezte a snižte i vzdušnou vlhkost. Rostlina tak nasadí na poupata. Kamélie ovšem nesmí nikdy přeschnout. Od podzimu do květu je nutné zálivku a vlhkost opět zvýšit. Po odkvětu jí prospěje postupné oteplování, vhodné je i letnění na závětrném a stinném místě. 

Hnojení si kamélie nárokuje v zimě, a to hnojivem bez vápníku. Řez obvykle nepotřebuje, při pěstování v nádobě je ale vhodné ji na jaře přesadit. Množí se řízkováním.

Co dělat, když fíkus drobnolistý opadává

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada