Kdy a jak zasadit cibuloviny?
Krokusy, sněženky, později narcisky, tulipány, hyacinty… Trsy jarních cibulovin bývají prvními posly jara, proto je nejspíš milujeme všichni bez výjimky. Jestli jste je doteď nezasadili, udělejte to. Na jaře nebudete litovat.
Kdy se sází cibulky tulipánů
Vhodná doba na výsadbu tulipánů, ale i ostatních druhů jarních cibulovin, je nejdříve od konce září, lépe ale až od října do listopadu, do chvíle, než zamrzne půda. Říká se, že cibulky mají rády nohy v chladu. V teple buď vykouknou nad zem (a pak hrozí, že je sežehnou mrazy) nebo se opotí a s příchodem chladného počasí začnou v zemi zahnívat.
Jak hluboko se sází cibuloviny
Vždy se řiďte velikostí cibule. Drobné sněženky nebo krokusy se sází mělčeji než třeba lilie. Obecně platná je pomůcka, že se cibuloviny sází do dvoj až trojnásobné hloubky vůči své velikosti. Cibule tulipánů, které mají 5 cm, tak schovejte 10 až 15 cm pod zem, maličké sněženky jen 3 cm.
Hloubku nemusíte mít vyměřenou na centimetr, ale je dobré vědět, že když cibule vysadíte příliš hluboko, nemusí kvést nebo budou mít drobnější květy a v menším počtu. Je to dané tím, že se rostlina značně vysílí už jen tím, jak se bude drát nad zem a na květy už jí nezbudou síly. Naopak, když vysadíte cibule příliš mělce, riskujete, že vám přes zimu vymrznou.
Jak vytvořit kompaktní trs cibulovin
Nejefektivněji vypadají jarní cibuloviny ve větších trsech, krásně vyniknou na ploše trávníku. Nemusíte se bát je do něj vysadit, protože brzy zjara vykvetou a než dojde na první sekání trávy, většina z nich už bude odkvetlá, zvlášť velmi raných druhů, jako jsou modřence, krokusy nebo sněženky.
V trávě stačí opatrně strhnout travní drn, do vyhloubené jámy nahusto zapíchat cibule (nebojte se namixovat různé druhy) a drn na ně opatrně vrátit. Výhodou je, že místo po výsadbě bude téměř nepatrné.
S výsadbou cibulovin pomůže sázecí kolík nebo sazeč cibulovin
Když si pořídíte ostrý sázecí kolík s měrkou, budete doma mít letitého pomocníka, který vám usnadní počítání. Stačí ho zapíchnout do hloubky dle velikosti cibule a tu nechat do vytvořené jamky vklouznout. Ideálně kořínky dolů a pupenem nahoru, ale i když se náhodou spletete, většina z cibulovin vám to odpustí a vyroste.
Na podobném principu funguje i sazeč cibulovin. Zapíchnete ho do země, vyndáte s ním malý drn, vložíte cibulku a zeminu vymáčknete zpět. Existují i modely na dlouhé násadě, které jen zapíchnete, rozevřete a vhodíte cibulku. Kdo si při práci nechce klekat, bude tento typ milovat.
Pozor na hlodavce
Největším rizikem pro vysazené cibule bývají hlodavci, kteří si na nich rádi smlsnou. Buď tomu můžete zkusit předejít a cibule sázet ve speciálních výsadbových koších nebo vysaďte různě po zahradě narcisky. Jejich cibulky hlodavcům nevoní a působí jako účinný odpuzovat.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.