Kdy a jak si vypěstovat pelargonie ze semen

Ponechme stranou otázku, zda se výsev pelargonií (muškátů) při dnešních cenách semen vyplatí. Z našeho pohledu je řízkování jednoznačně snadnější a levnější. Každému ale vyhovuje něco jiného. Řízky odebrané v létě a na podzim musejí podstoupit zmíněné zimování (ve světlé a vzdušné místnosti s teplotu 5–12 °C, což jim každý pěstitel nemůže zajistit), jarní řízky zase nabírají poždění... Zkrátka výsev vyzkoušejte, a pak se sami rozhodněte. Vysévat můžete jak muškáty páskaté (Pelargonium zonale), tak převislé (P. peltatum).

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Odkvetlé květy a semena muškátu
Info ikona

Ze semen sklizených z vlastních rostlin většinou vzejde nevyrovnané potomstvo.

Foto: Shutterstock

Původ muškátových semen je důležitý 

Předně je třeba si ujasnit původ semen. Pokud je zakoupíte u semenářské firmy, budou mít vysokou klíčivost a vzešlé rostliny budou vypadat jako na sáčku. Takovou jistotu vám semena sklizená z vlastních muškátů neposkytnou. Zvlášť pokud jste je sklidili z hybridních F1 rostlin. Jejich potomstvo vzešlé ze semen bude totiž značně nevyvážené (hodně vzrůstné, nebo naopak malé a skomírající). 

Kdy semena muškátů vysévat 

Vhodným termínem k výsevu a předpěstování pelargonií je leden až únor. Leden zvolte, máte-li pro rostliny připravené opravdu dobře osvětlené místo s teplotou kolem 20 °C (v noci může být nižší). Pokud tomu tak není, počkejte si na lepší světelné podmínky v únoru. Rostliny z lednového výsevu mohou kvést už v květnu, z únorového pokvetou sice později, ale zase déle. 

Proč některé rostliny klíčí na světle a které to jsou

Předpěstování pelargonií
Info ikona

Předpěstování pelargonií (od výsevu do venkovní výsadby) trvá zhruba čtyři měsíce.

Foto: Shutterstock

Do čeho semena pelargonií sít 

K výsevu muškátů si připravte vydezinfikované nádoby (s odtokovými otvory) a lehký výsevní substrát s nízkým obsahem živin. Namíchat si ho můžete z jednoho dílu rašeliny, jednoho dílu perlitu a jednoho dílu listovky (použít můžete i směs pařeništní zeminy s pískem). Substrát před výsevem určitě propařte (min. 20 minut), abyste měli jistotu, že neobsahuje zárodky houbových chorob

Semena vysévejte do substrátu řídce a max. 0,5 cm hluboko. Půdu jemně utužte a zavlažte, nejlépe postřikovačem, aby se semena nevyplavila. Substrát by měl být stále vlhký. Muškáty můžete rovněž vysévat po jednom semeni do tzv. jiffů nebo rašelinových květináčů, v nichž vzešlé rostliny už rovnou vysadíte do venkovních truhlíků

Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

Předpěstování muškátů trvá čtyři měsíce 

Semena pelargonií vzejdou asi za týden. Jakmile muškáty vytvoří dva páry pravých listů (asi po třech až čtyřech týdnech), přepikýrujte je po jednom do malých květináčů. Teplotu udržujte kolem 16 °C a dopřejte rostlinám dostatek světla (při vyšší teplotě více světla). 

Za dalších osm až deset týdnů, kdy už mají muškáty pět párů listů, rostliny přesaďte do větších květináčů o průměru 10 cm (z nich už je budete přesazovat jen do venkovních truhlíků) a dopěstujte je do květu. Substrát by už neměl obsahovat rašelinu, ale co nejvíce zahradní půdy. Vhodné je rovněž přihnojování – nejprve listovým hnojivem, později běžným hnojivem pro pelargonie. Ven muškáty vysazujte až ve druhé polovině května.

Jak ušetřit místo při uskladnění muškátů

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada