Živý plot může být buď stříhaný, nebo volně rostoucí. První se pravidelně zastřihává, druhý se řezem upravuje minimálně. Oba typy plotů fungují jako clony chránící soukromí zahrady, bariéry, které zachytí nejen prach, ale i hluk z ulice, nebo jako větrolamy a zdroj stínu. Z pohledu zahradního architekta mohou živé ploty také vytvářet předěly a rozčleňovat zahradu na menší celky, zakrývat nehezké kouty, sloužit jako neutrální pozadí pro okrasné rostliny nebo v nízké stříhané variantě lemovat záhony.
Správný termín pro střih živého plotu
Podle druhu vysazených rostlin se stříhané živé ploty dělí na stálezelené (např. zimostráz obecný a hlohyně šarlatová), jehličnanové (tis červený, zerav západní, smrk ztepilý, jalovec viržinský, cypřišek Lawsonův) a opadavé (ptačí zob, habr obecný, buk lesní nebo rychle rostoucí jilm sibiřský).
Stálezelené a jehličnanové se zastřihávají jednou za rok, zpravidla na jaře. Řez je u nich možné provést i později, ale při letním termínu zastřižené výhony více zasychají. Nově vyrostlé výhony musejí mít navíc dostatek času, aby dostatečně vyzrály a v zimě nenamrzly, proto se doporučuje ukončit letní řez do konce července. Opadavé živé ploty se naopak stříhají dvakrát za rok, a to začátkem jara a koncem léta.
Jak živý plot tvarovat a stříhat
Možná jste si všimli, že pěkné živé ploty jsou v dolní části širší než v horní. Důvodem je rovnoměrné osvětlení plotu, a to i u země – plot odspodu nevyholuje. Při střihu myslete proto na to, že na pomyslném průřezu by měl mít živý plot tvar lichoběžníku, jehož spodní strana je asi o 20 cm širší (lichoběžník by se měl směrem nahoru kónicky zužovat – tvar písmene A). Takto zastřižený plot bude navíc stabilnější a v zimě ho váha případného sněhu nerozlomí.
Pro pravidelný a rovnoměrný řez se doporučuje stříhat plot zdola nahoru (kvůli snadnější kontrole sklonu). Začít přitom můžete bočními stranami plotu i jeho horní plochou.
Při řezu dbejte na bezpečnost
K řezu živého plotu používají zahrádkáři nejčastěji elektrický (méně benzinový) plotostřih. Před každým použitím plotostřihu nezapomeňte odstranit z místa všechny překážky, které by mohly způsobit při práci váš pád. Elektrický plotostřih používejte jen za sucha a pokud nejde o přístroj s aku pohonem, hoďte si jeho kabel přes rameno, abyste ho nepřeřízli. Nikdy také neřežte výše než nad úrovní vlastních ramen, k vyššímu plotu si přistavte stabilní štafle. Samozřejmostí by měly být ochranné brýle.