Kdysi oblíbené túje jsou dnes proklínané. Naštěstí existuje hodně dřevin, které je mohou nahradit

Túje neboli zerav západní (Thuja occidentalis) patří podle mnohých na hřbitov, ne do zahrad. Je sice pravda, že roste rychle, její vzhled se však během roku nemění. Spolu s anglickým“ trávníkem tak vytvoří ze zahrady zelený, ale smutný prostor téměř bez života, který navíc opticky zmenšuje. 

Červenolistý živý plot
Info ikona

O co přitažlivěji působí listnatý živý plot výrazné barvy doplněný o přilehlý trvalkový záhon.

Túje okyselují půdu a nejdou zmladit

Kromě vzhledu je však důležitý i praktický pohled na přítomnost tújí v zahradě. Aby byly túje husté a vypadaly dobře, potřebují kvalitní a vlhkou půdu a slunné stanoviště. Jsou tedy náročnější. Navíc je lze stříhat jen omezeně – upravuje se obvykle jen výška, a není možné je zmladit. Další nevýhodou je i skutečnost, že způsobují překyselování půdy a v jejich blízkosti většinou nic neroste. 

Naštěstí existují dřeviny, kterými můžete túje v živém plotě i v zahradě nahradit. K dispozici máte dokonce vícero možností. 

Z jehličnanů nahradí túji tis nebo smrk

Pravda, jste-li příznivcem jehličnanů, přichází v úvahu jako náhrada túje jen tis červený (nebo prostřední) a smrk ztepilý. Zatímco první roste velmi pomalu a obráží i ze staršího dřeva, druhý má poměrně rychlý růst, ale vyžaduje pravidelný řez, jinak vyholuje. Zvažte však, jestli se výměnou túje za smrk nepřesouváte z bláta do louže... Obě dřeviny uvítají vlhčí půdu a tis zvládne i zastínění.

Likvidace živého plotu z tújí
Info ikona

Odstraňování přestárlých tújí je náročné, ale často nezbytné.

Neprůhledný plot vytvoří místo túje i habr

Pokud chcete túje nahradit listnatými dřevinami, které budou zelené, nebo alespoň neprůhledné i v zimě, pak zvažte zimostráz vždyzelený, dřišťál Juliin, některou z odrůd hlohyně šarlatové nebo třeba střemchu. Ta sice roste pomaleji než túje, ale kvete vonnými květy. Možností je také částečně opadavý ptačí zob s krémově bílými květy a temně modrými až černými plody. 

Dřevinou předurčenou do neprůhledných živých plotů je habr obecný. Je totiž nenáročný, vhodný do jakékoli půdy a zvládá sucho, vítr i případné zasolení. Jeho listy na podzim zhnědnou, ale neopadají, a na jaře je nahradí mladé, svěže zelené. Habr však vytváří velké přírůstky, a vyžaduje proto pravidelný řez i dvakrát za rok (zjara a začátkem léta). 

Opadavou náhradou túje může být hloh

Ze stříhaných opadavých dřevin nahradí túji například javor babyka, hloh obecný nebo dřín obecný. Jsou nenáročné, dobře se tvarují a hloh se svými trny vytvoří opravdu neprostupný plot. Uvedené druhy ale vyžadují už odmala pravidelný řez (3x za rok), aby se u země dobře rozvětvily. 

Kouzlo zahrady, která elegantně dospívá: výhledy z terasy, kvalitní materiál a různá zákoutí

www.nkz.cz

Oblibu získávají volně rostoucí živé ploty 

Volně rostoucí živé ploty oproti stříhaným více kvetou a plodí a během celého roku se proměňují. Zabírají sice více místa, ale fungují i jako útočiště pro mnoho větších či menších živočichů. Často se do nich vysazují okrasné i ovocné dřeviny nebo jejich kombinace. K oblíbeným patří například svídy, kaliny, růže, ale i muchovníky, áronie, rakytníky, trnky, josty, zimolezy, lísky a další. 

Keře v živém plotu nesázejte moc blízko 

Při výběru dřevin, které mají nahradit túje, berte v potaz jejich rozměry a nároky. Nejlepším období k jejich výsadbě je na jaro a podzim (nižší teploty a více vláhy). Pozor ale, opakovanou chybou je příliš hustá výsadba nebo výsadba moc blízko plotu. Keře pak odspodu zbytečně vyholují (mají málo světla). Nezapomeňte také vysazené keře zpočátku pravidelně zalévat. 

Zahradu pro mladý, sportovně založený pár předurčila voda, propojení s krajinou i moderní novostavba

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada