Ke šťavnatému trávníku v letních parnech pomůže voda i mulč

Jak udržet trávu i v tom nejnáročnějším období ve stavu, abyste do ní chtěli zabořit bosé nohy?

Sekejte s rozumem

Možná jste si toho všimli sami – když jsou největší horka, trávník zpomalí (někdy dokonce i zastaví) růst a svou energii schovává do kořenového systému a získávání vláhy. Během léta proto snižte frekvenci sekání podle potřeby, většinou není třeba sáhnout po sekačce častěji než jednou za týden, lepší je interval protáhnout alespoň na 14 dní.

Stébla ocení, když je teď necháte o něco delší, a to i v případě, že si zakládáte na nízkém koberci. V praxi to znamená zkrácení maximálně o třetinu délky. Tráva si tak lépe udrží vlhkost a předejdete vypáleným skvrnám.

A kdy sekat? Ani to není žádná věda. Než na plochu vjedete sekačkou, nechte ji vždy oschnout od ranní rosy nebo deště. Většina sekaček na trávu, zvlášť pokud nemají ostré nože, by mohla mokrá stébla namísto sekání vytrhávat. A to nechcete. K seči je vhodnější podvečer nebo den, kdy je pod mrakem a důvod? Opět prevence nadměrného vysychání trávníku.

Mulč zabrání rychlému odparu vody

Řada moderních sekaček umí i mulčovat. Nasekaná stébla rozdrtí a místo toho, aby je schovala v koši, rozprostře je zpět mezi trávník. Travní mulč pomůže lépe udržet vodu u kořenů, takže nebudete muset tak často zalévat, zároveň poslouží jako levné a ekologické hnojivo. Postupně bude tlít a tím plochu pod sebou vyživovat. Mulčování trávy má smysl, pokud udržujete nízký koberec a sekáte pravidelně. Je totiž důležité, aby v ploše nebylo mulče moc, pak by mohla trávník zadusit.

Zalévejte tak, aby to mělo smysl

Každodenní lehké kropení trávníku je ekonomický i praktický nesmysl. Část vody se relativně rychle odpaří a nedostane se až ke kořínkům, které jsou často ve hloubce 20 cm. Ve finále bude efekt opačný, než potřebujete.

Mnohem efektivnější je zalévat trávu jednou nebo dvakrát do týdne a dopřát jí alespoň 15 litrů vody na metr čtvereční. Dostane se tak do hlubších vrstev půdy, odkud si ji vegetace může pohodlně dočerpat a vy jí ve finále spotřebujete méně než při každodenním kropení.

Efektivněji nakládat s vodou pomůže i zalévání ráno nebo večer, mimo největší horka. Jen o pár stupňů chladnější počasí sníží odpar vody a víc se jí dostane ke kořenům. Při zálivce přes den, kdy praží sluníčko, riskujete popálení stébel. Kapky vody, které na nich ulpí, totiž fungují jako lupa a mohly by je popálit.

Hlavně žádné šoky

Tráva je v létě ve stresu, a tak je fajn jí nepřidělávat další starosti. Šokem pro ni bude příliš teplá nebo naopak studená zálivka z hadice napojené na vodovodní řád, a proto je lepší zalévat odstátou dešťovou vodou. Tu můžete zachytávat do sudů pod okapy nebo podzemních retenčních nádrží. Kromě počáteční investice vás pak voda na zálivku nebude stát ani korunu.

V létě se také úplně vyhněte hnojení trávníku. Zrovna teď nepotřebuje povzbuzovat k dalšímu růstu, zbytečně by ho vysiloval. Na pohnojení a další zásahy přijde správná chvíle zase na podzim.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada