Klíčem k pěknému záhonu trvalek je výběr vhodných rostlin a jejich kombinace

Jednou z mnoha příjemných vlastností trvalek je jejich rozmanitost. Díky ní se najde vhodný druh či odrůda pro kteroukoli část zahrady – od slunného záhonu přes pobřežní zónu rybníčku až po stinnou partii pod jabloní.  

Trvalky budoucnosti: vysaďte si druhy, kterým nevadí současná změna klimatu

www.nkz.cz

Při výběru rostlin zohledněte možnosti zahrady

Bohatý sortiment si ovšem žádá pečlivost při výběru: chcete-li se vyhnout pěstitelským zklamáním, včas si prostudujte, jaké má trvalka, o niž stojíte, nároky na stanoviště. Pokud pivoňku nebo denivku zasadíte na stinné místo – třeba proto, že tam potřebujete zaplnit mezeru –, nečekejte, že se vyznamená v kvetení. A naopak: jarmanka nebo čechrava na slunci sice přežijí, ale jakmile nastane horko a sucho, bude to na jejich listech nehezky znát. 

Drobné a bujné trvalky nesázejte vedle sebe

Důležitou roli hraje dobré sousedství. Nesázejte drobné trvalky vedle bujně rostoucích: když to uděláte, nezbude vám než je neustále obrývat, aby ta větší drobnou nevytlačila. Rozdílné růstové vlastnosti však můžete šikovně využít. Mák východní po odkvětu zatahuje, a tak pro něj budou dobrými doprovodnými rostlinami šantakakost, jež zamaskují letní mezeru, která po něm zůstává.  

Podobnou službu mohou zastat i trvalky ozdobné listem, jako je dlužicha, kontryhelbergénie – ty zpředu zakryjí holé stonky zápleváku a hvězdnic. 

Vtroušené rostliny vyplňují prázdná místa, proto je oceníte v prvních letech po založení záhonu

www.nkz.cz

Krátkověké a dlouhověké trvalky kombinujte

Dobrou strategií je i kombinace krátkověkých a dlouhověkých trvalek. Ty „pomalejší“, jako sasankovka hupejská, pivoňkarodgerzie, dostanou čas se rozrůst, zatímco rychle rostoucí trvalky, jako orlíček, lupinamavuň, využijí volné prostory, kterých bude v prvních letech víc než dost. 

Tři naposledy jmenované stejně na jednom místě dlouho nevydrží. Šíří se samovýsevem a hledají si stále nová místa. Když jim to dovolíte, překvapí vás zahrada každý rok trochu jinou podobou. Pokud by vás jejich „volný pohyb“ naopak rušil, stačí, když je hned po odkvětu zastřihnete. To se vyplatí i u jiných trvalek, třeba u plamenky latnaté: zajistíte tím, aby se nemísily původní a vysemeněné odrůdy.  

Bez cibulovin se záhon trvalek na jaře neobejde

Při plánování nezapomeňte na jarní (ale i jiné) cibuloviny. Dobře se uplatní ve skupinách, zejména když je necháte v záhoně opakovat. A když zjara rozkvetou, můžete si být jisti, že čas trvalek už je blízko...  

Vysaďte si na balkon letní louku nebo rozkvetlou prérii. Stébla trav doplňte květy trvalek

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada