Komuli prosvětlete, jinak zestárne a olysá
Větve komule, které rostou příliš blízko u sebe, se vzájemně omezují v rozvoji. Pokud bude hodně takových větví uvnitř rostliny, vytvoří se nepřehledné houští, keř rychle zestárne a brzy olysá. Pákovými nůžkami na větve proto odstraňte vždy jeden z výhonů, které si konkurují. Ostří nůžek nasaďte tak, aby řezná plocha probíhala přímo místem nasazení větve. Zbylá větev tak bude mít dostatek místa a sníží se i riziko, že se zlomí. (To se stává, když z místa rozvětvení vyrůstají dvě stejně silné, dlouhé větve. Pokud se každá svou vahou ohne jiným směrem, v místě společného nasazení často vznikají praskliny.)
Jak správně ořezat a zkrátit výhony komule
Loňské výhony komule zkraťte nad druhým nebo třetím párem oček – malých světlých pupenů. Tak zůstane na rostlině pahýl větve s určitou rezervou, pokud by horní očka nevyrašila. Kromě jednoletých výhonů odstřihněte i tenké větve keře, aby se komule příliš nezahušťovala a mohla všechnu sílu směrovat do hlavních větví.
K práci jsou ideální ostré dvoubřité nůžky. K odstranění tlustých přestárlých větví těsně nad zemí se hodí ruční skládací pilka. Po řezu sice komule vypadá smutně, na jaře ale rychle obrazí, brzy doroste do své obvyklé velikosti a pokvete víc než dosud. Jelikož každý rok zůstanou na rostlině nové krátké části větví, časem se základní kostra keře o něco zvětší.
Další okrasné keře, které jsou s řezem na řadě
Kromě komule existují i další dřeviny, které zakládají květní poupata na nových výhonech. Každoroční výrazný řez pomůže udržet vitalitu a zajistí bohaté kvetení rovněž u hortenzie latnaté (Hydrangea aniculata), ořechokřídlece (Caryopteris), perovskie (Perovskia) a u druhů tavolníku kvetoucích v létě (Spiraea x bumalda, S. japonica).
Při řezu buďte však opatrní u rostlin, které jste léta nestříhali. Ty často radikální zkrácení až na staré dřevo nesnášejí dobře. Proto řez rozdělte do několika kroků: nejprve prosvětlete jen část a v dalším roce odstraňte zbylé přestárlé větve a znovu vytvarujte celý keř.