Škumpa orobincová (Rhus typhina), dříve zvaná ocetná, pochází ze Severní Ameriky a u nás se objevila až v polovině 19. století. Dorůstá maximálně do pěti metrů, dobře se proto vyjímá i v menších zahradách nebo předzahrádkách.
Atraktivní škumpa zaujme tvarem, listy i plody
K oblibě škumpy přispívá její vzhled. Subtilnější kmen i větve, plstnaté letorosty, velké, tmavě zelené lichozpeřené listy, které se s podzimem barví do žlutých, oranžových a červených odstínů. Výrazná jsou i palicová květenství, která mohou měřit i 30 cm (samičí jsou červená, samčí žlutozelená) a později i tuhá plodenství (rudé plstnaté peckovice), které na dřevině zůstávají přes zimu až do jara.
Škumpa zvládá sucho, ale příliš rychle se šíří
Další pozitivní vlastností škumpy je skutečnost, že roste i tam, kde většina stromů nepřežije. Má ráda slunná, klidně i sušší místa, navíc nepotřebuje téměř žádnou péči. Její výsadbu si ale přesto dobře rozmyslete. Vytváří totiž množství výmladků, které se rychle šíří po okolí a dokážou nadzvednout i dlažbu nebo obrubníky. Z výmladků pak vyrůstají stále nové a nové škumpy, které bez rychlého zákroku vytvoří hustý podrost a postupně vytlačí ostatní druhy rostlin.
Vysaďte si škumpu, která nevytváří výmladky
Chcete-li tomu předejít a zároveň si dopřát radost ze škumpy, můžete sáhnout po odrůdě ’Tiger Stripes’. Ta dorůstá do konečné výšky a šířky 1,5 až 2,5 metru, takže zůstává výrazně menší než původní druh, a především téměř nevytváří výmladky. Co se týká půdy, nemá tato škumpa skoro žádné nároky. Aby se však její listy na podzim zbarvily do žádoucích teplých odstínů, vyžaduje místo na slunci.
Autorský článek, odrůda 'Tiger Stripes' doplněná podle tištěné verze Naší krásné zahrady.