Kdyby v českých domácnostech proběhlo velké sčítání rostlin, téměř jistě by nejpočetnější položkou mezi orchidejemi byl můrovec (Phalaenopsis). Oblíbený rod je po právu považován za orchidej pro začátečníky. Ale nejen pro ně: kdo s ním udělá první dobrou zkušenost a přijde orchidejím na chuť, může si sbírku „motýlích“ květů rozšiřovat málem donekonečna.
Nenáročné orchideje vzniklé křížením různých rodů
Anebo se poohlédne po jejich příbuzných. Pokud na jmenovce rostliny stojí například Cambria, můžete po ní bez obav sáhnout. Tohle „obchodní jméno“ zahrnuje pestrou skupinu orchidejí, které byly získány křížením různých rodů speciálně pro pěstování na okenním parapetu. Každý z těchto vícerodových hybridů vypadá jinak a všechny ohromí pestrobarevnými, divoce působícími květy, které jako by zrovna někdo přinesl z džungle.
Také pod názvy Vuylstekeara, Wilsonara nebo Colmanara se skrývají podobné hybridy vhodné do pokojových podmínek, které pocházejí z více než tří různých rodičů. Ani pro jejich pěstování v místnosti nepotřebujete žádné zvláštní znalosti. Jejich přizpůsobivé odrůdy budou spokojené s klasickou péčí o orchideje.
Náročnější orchideje se zvláštními požadavky
I odrůdy střevíčníkovce, miltonie a vandy se mohou na okenním parapetu cítit dobře, mají ale zvláštní požadavky. Protože třeba kořeny vandy snadno hnijí a potřebují vzduch, je nejlepší ji pěstovat bez květináče ve skleněné váze a denně ji rosit. Miltonia zase reaguje trochu citlivěji na teplý vzduch od topení a střevíčníky potřebují jemnější půdu. Ale i tato přání lze snadno splnit.