Jak dodat zahradě v zimě zelenou barvu
Předně v zahradě kombinujte opadavé a stálezelené rostliny (dřeviny). Když pominete neopadavé jehličnany, máte k dispozici řadu rostlin se zajímavými listy, jako například bobkovišeň, některé druhy skalníku, kalina vrásčitolistá, zimostráz, čilimník, břečťan apod. Uplatní se samostatně, v živém plotě nebo jako pokryv půdy, zdí či zástěn. Mnohé z nich je možné pěstovat i v nádobách.
Barvy dodají zimní zahradě okrasné plody
Kromě listů upoutají pohledy kolemjdoucích i barevně výrazné okrasné plody, z nichž některé vydrží na rostlinách až do jara. Může se jednat o šípky velkoplodých růží, dřišťálky nebo plody cesmíny, hlohyně, skimie či okrasné jabloně. Nemusí být nutně jedlé pro vás, měly být ale poživatelné pro ptáky, jejichž přítomnost rovněž prospěje k oživení zimní zahrady.
Zahradu oživí barevné výhony a kroucené větve
Barvu do zahrady vnesou i větve některých dřevin, například barevné výhony oblíbených svíd a vrb. Druhé jménované mohou zimní prostor zatraktivnit i svými převislými nebo pokroucenými větvemi. Stejně efektní bude i odrůda lísky 'Contorta'. Pozornost upoutají i do snopů svázané okrasné trávy.
Suché květy na zimních záhonech ponechte
V zimní zahradě se také doporučuje ponechat odkvetlé trvalky, jejichž stonky a odkvetlá květenství vypadají pod sněhem, s jinovatkou nebo námrazou zajímavě. Pěkné jsou třeba řebříčky, rozchodníky, třapatkovky, zápleváky nebo bělotrny. Některé z trvalek navíc potěší svými semeny i hladové ptáky.
Dřeviny kvetoucí v zimě nezklamou
Pomyslnou třešničkou na dortu mohou být v zimním období dřeviny, které rozkvétají i během zimy a mnohé z nich také výrazně voní. Může jít třeba o kalinu vonnou, vilín, višeň chlupatou nebo zimnokvět časný, lýkovec nebo jasmín nahokvětý.