Spolehnout se na javory neznamená ale svou zahradu ochudit. Botanici mají za to, že rod javor (Acer) celosvětově zahrnuje asi 150 druhů. Do zahrad je k dispozici asi třicet druhů a četné odrůdy – specializované školky jich nabízejí jen od javoru dlanitolistého (A. palmatum) přes padesát. Druhy se liší tvarem i výškou. Některé navíc, kromě atraktivních listů, mají i ozdobnou kůru. Květy jsou však naopak spíše nenápadné.
Naše domácí druhy javorů
Mezi naše domácí dřeviny patří javor klen (A. pseudoplatanus), javor mléč (A. platanoides) a javor babyka (A. campestre). Zatímco první dva se pro svou velikost uplatní zejména v parcích, javor babyka, který snáší řez, se hodí i do živých plotů. Odrůdy jako ’Elsrijk’ jsou navíc půvabné stromky s malou korunou, vhodné k domu. Na rozdíl od mnoha jiných javorů toleruje spíše nenáročný javor babyka i vápenité půdy.
Oblíbené asijské a jiné javory
Zvlášť oblíbený je asijský javor dlanitolistý (A. palmatum). Roste jako velký keř nebo malý strom a podle odrůdy dosahuje výšky 1,5 až 6 m. Koruny těchto dřevin většinou dosahují stejné šířky. Vzrůst mají vysloveně malebný a převážně pěti- až šestilaločné listy jsou dekorativní, zvláště když se zbarví do teplých podzimních odstínů.
Existují však i odrůdy, které jsou červenolisté od jara až do podzimu. Aby se jim dobře dařilo, potřebují slunné a před větrem chráněné místo na dostatečně vlhké a propustné půdě, která by v ideálním případě měla být slabě kyselá.
Podobné nároky na stanoviště mají i další druhy či odrůdy, jako 2 až 4 metry vysoký, rozkladitě rostoucí javor japonský (A. japonicum) ’Aconitifolium’ a javor rezavožilný (A. rufinerve), který dosahuje až sedmi metrů výšky a čtyř metrů šířky. Také javor červený (A. rubrum), původem ze Severní Ameriky, a jeho různé odrůdy bezpodmínečně potřebují vlhkou, kyselou půdu, pokud vám v zahradě mají připravit nádherný barevný podzim.
Ozdobná kůra některých javorů
Když podzimní listí opadá, objeví se další přednost některých druhů javorů: kůra. Ta může být vysloveně dekorativní. Už v létě se u javoru šedého (A. griseum) uvolňuje červenohnědá borka podobná papíru, na kmenu však zůstává po celou zimu. U javoru vlasonohého (A. capillipes) zdobí zelenou kůru větví a kmene bílé pruhy. Javor pensylvánský (A. pensylvanicum) má také zelenobílou kůru. Některé odrůdy javoru dlanitolistého (A. palmatum) mají kůru žlutou nebo červenou.