Které trvalky kvetou dlouho
Je jich překvapivě docela dost a náš seznam rozhodně neobsáhne všechny. Sáhli jsme do ranku těch nejoblíbenějších a nejméně náročných na pěstovní. Zahrádka podle nás dělá největší radost, když se za málo práce odmění velkou parádou.
Echinacea v mnoha odstínech
Echinacea je známá léčivka, znát ji můžete také jako třapatku nebo třapatkovku. Jde o velmi odolnou trvalku, která existuje v celé řadě barevných i tvarových kultivarů. Zamilujete si ji především proto, že je naprosto nenáročná, zvládne i suchá stanoviště a léto prostě miluje. Právě teď na přelomu července a srpna bývá nejkrásnější a v záhonech vám bude dělat radost minimálně do konce prázdnin. Skvělé je, že ji snadno vypěstujete i ze semínka (na tuto činnost se vrhněte na jaře), v průběhu celého roku bývá pravidelnou součástí sortimentu zahradnictví.
Rozchodníky
Rozchodníky sice patří mezi sukulenty, ale nečekejte půdopokryvné nízké rostliny. Jeho čeleď naznačují jen dužnaté listy, trsy květů bývají vyšší. Skvělou zprávou je, že i rozchodníky milují spíš chudší, kamenitou půdu a minimum zálivky. Právě díky jejich nenáročnosti na pěstování roste jejich obliba ve venkovských i moderních zahradách.
Barevné astry
Oblíbené hvězdnice byly dlouhé roky opomíjené a dominovaly především ve venkovských zahradách. Před pár lety jakoby se všichni zahrádkáři domluvili a hvězdicovité rostliny se objevují všude. Vlastně se není co divit, protože jsou skutečně krásné. Existují v desítkách, ne-li stovkách kultivarů různých výšek, barev i velikosti květů. Skvělé je, že začínají kvést v srpnu a jejich krása jim vydrží až do podzimu. Někdy se jim říká listopadky, protože bývají okrasou záhonů i ve chvíli, kdy už skoro nic jiného nekvete.
Plamenky
Ohnivě něžné trvalky, které nejspíš budete znát i pod názvem Phlox. Vysoké jsou asi 50 cm, moc vaší péče nevyžadují a přesto vás odmění trsy nádherně vonících kvítků. Ty milují i opylovači, takže když si phloxy vysadíte, bude na vašich záhonech docela šrumec. I plamenky patří mezi rostliny, co si libují na slunci a v dobře propustné půdě, oproti předchozím trvalkám ale potřebují pravidelné zalévání.
Slunečnice
Ne, nespletli jsme se, existuje slunečnice patřící mezi trvalky. Jde o Helianthus atrorubens dorůstající stejně jako její letničkové sestry do výšky až dvou metrů a vaše oko bude těšit i v září. Bude potřebovat vlhčí půdu, v suchu úplně dobře neprospívá a ocení oporu. Klidně v podobě plotu, sloupků altánku nebo pergoly.
Záplevák
Že jste o něm nikdy neslyšeli? A neříká vám nic ani jeho latinské jméno - Helenium? Pak je načase se seznámit. Jde totiž o trvalku, která na rozdíl do některých jiných, nemá tendence časem ze záhonu zmizet. V polovině léta rozkvete zářivými kvítky, tvarově podobnými sedmikráskám, ale mnohem barevnějšími. Oproti zmíněným sedmikráskám je ale podstatně vyšší, dorůstá podle druhu do výšky 50 - 100 cm.