Pryšce jsou nižší i vyšší trvalky, které milují slunce, ale snesou i polostín a sucho. Kvetou drobnými kvítky, ale pozornost přitahují hlavně barevně výraznými listeny. Pozor, všechny pryšce obsahují jedovatý latex.
Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma) rozsvítí každý tmavý kout, a to v sezoně i na podzim, kdy se zbarví do červena.
Foto: Shutterstock
Neřehlédnutelný pryšec mnohobarvý
Pryšec mnohobarvý (E. polychroma) je trvalka vhodná do záhonů i skalek a vynikne i jako solitér. Je spolehlivá a nepotřebuje téměř žádnou péči. Na jaře pouze odstřihněte loňské výhony – rostlina znovu obrazí. Daří se jí na slunném místě s propustnou a spíše sušší půdou (ne však vyloženě suchou). Mokrá nebo podmáčená jí rovněž nevyhovuje – zkrátka nemá ráda extrémy.
Dorůstá do výšky 40 cm a kvete od dubna do června zářivými žlutozelenými květy. Díky nim je pryšec ideální do míst, která potřebují prosvětlit. Nepřehlédnutelný je ale i na podzim, kdy se barví do červených odstínů. Pryšec můžete pěstovat také v nádobách, v nichž ale potřebuje pravidelnou závlahu, příp. přihnojování.
Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) je kromě květů atraktivní i poléhavými stonky s tuhými listy šedozelené barvy.
Foto: Shutterstock
Krátkověký pryšec mandloňovitý
Pryšec mandloňovitý (E. amygdaloides) je odspodu dřevnatící krátkověká trvalka. Vyžaduje slunce až polostín, vlhkou, ale propustnou živnou půdu a zimní nastýlku. Vytváří kompaktní trsy vysoké 40 až 60 cm a kvete až druhý rok, a to od dubna do června. Po odkvětu stonky pryšce odumírají, proto se doporučuje je u země odstřihnout, aby rostlina stihla do zimy vytvořit nové, které pokvetou následující rok. Rostlina se sama přesévá. Je vhodná do trvalkových záhonů, skalky nebo nádob na terase. Nejčastěji se setkáte s kultivary 'Purpurea'.
Pryšec bahenní je chráněný
Pryšec bahenní (E. palustris) je původně bahenní trvalka, roste ale i v běžné vlhké půdě. V přírodě jej najdete nejčastěji na vlhkých, zamořených nebo pravidelně zaplavovaných místech v blízkosti vody. Botanický druh je chráněný a je živnou rostlinou pro jednoho z tesaříků.Zahradní odrůdy pryšce bahenního se vysazují k jezírkům a rybníčkům, kde vyniknou ve skupinové výsadbě i jako solitéry. Rostliny vytvářejí trsy a dorůstají do výšky 50–120 cm. Na pěstování jsou nenáročné a kvetou od května do června.
Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias) se vyznačuje čárkovitými listy. Žluté listeny po odkvětu červenají.
Foto: Shutterstock
Pryšec myrtovitý a pryšec chvojka
Pryšec myrtovitý (E. myrsinites) je stálezelená rostlina na slunné a sušší stanoviště s propustnou půdu, může být i chudší. Dorůstá do 20 cm a vytváří poléhavé stonky s listy uspořádanými do spirály. Kvete od května do června a nevyžaduje zvláštní péči, jen zimní nastýlku. Uplatní se ve skalce, štěrkovém záhonu, v suché zídce nebo nádobě.
Pryšec chvojka (E. cyparissias) je nenáročná trvalka vysoká 30 cm. Kvete od května do června, ale kompaktní keřík je okrasný i mimo dobu květu, a to čárkovitými listy. Vyhovuje mu slunečné místo, propustná půda a dobře zládá i sucho.