Při výběru konkrétní vánoční hvězdy si prodávané rostliny dobře prohlédněte. Kvalitní a zdravé exempláře poznáte podle pevných cyanthií, což jsou skutečné květy poinsettií. Vypadají jako malé žlutozelené květní pupeny a jsou umístěny uprostřed barevných listenů. (Jde vlastně o květenství složené z jednoho samičího květu obklopeného několika samčími.) Další známkou zdravé rostliny jsou rovněž neporušené barevné listeny, které bývají mylně považovány za květy.
Zkontrolujte substrát a odhalte škůdce
Před nákupem vánoční hvězdy věnujte pozornost také půdě, resp. substrátu v květináči, který by neměl být ani přeschlý, ani příliš mokrý. Současně zkontrolujte prokořeněnost substrátu poinsettií. Jsou-li v odtokových otvorech nádoby patrné tuhé kořínky, je rostlina v půdě dobře zakořeněná.
Mladé rostliny mohou trpět hnilobou kořenů a výhonů – rostlinám žloutnou a opadávají listy a báze stonků zahnívají, což však okem snadno odhalíte. Ze škůdců napadají poinsettie nejčastěji molice (drobný bílý okřídlený hmyz), prohlédněte proto pozorně spodní stranu listů.
Poinsettie umístěné v průvanu nekupujte
V obchodě si všimněte i umístění poinsettií – ideální je teplé místo mimo průvan. U vstupu nebo dokonce před obchodem je chlad a proudí zde studený vzduch. Rostliny přitom mohou nevratně poškodit už teploty pod 12 °C. Zpočátku sice není na vánoční hvězdě nic vidět, po přenesení k vám domů ale pravděpodobně shodí listy.
Ze stejného důvodu si nechte vybranou rostlinu zabalit do dvou vrstev papíru a z obchodu domů ji přenášejte v plastové tašce nebo sáčku. Jen tak snížíte riziko prochladnutí na minimum.