Léčivá zavinutka: královna prérií, kterou mají rády včely, ale slimákům nevoní. Uvařte si z ní čaj

Mezi zavinutkami (Monarda) je z čeho vybírat. Třeba pokud jde o barvy: je libo jasně červenou, zářivě bílou, nebo spíš některý z mnoha odstínů fialové či růžové? Tyto většinou víceleté rostliny, označované také jako „divoký bergamot“, „indiánská kopřiva“ nebo „zlatá meduňka“, jsou navíc rozmanité, i co se týče doby kvetení a výšky. V závislosti na druhu a odrůdě kvetou zavinutky od června do září na lodyhách vysokých 30 až 140 cm.  

Samotářská včela drvodělka na květu zavinutky
Info ikona

Zavinutky přitahují i samotářské včely drvodělky, které na nektar v květech dosáhnou dlouhým sosákem, resp. jazykem. 

Zavinutky mají rády slunce a humózní půdu 

Co potřebují? Zavinutky, pocházející z prérií Severní Ameriky, mají rády slunná stanoviště s humózní úživnou půdou. Proto jim prospívá pravidelné přihnojení dávkou kompostu. Půda by měla být středně vlhká, a především během doby květu by neměla vysychat. Výjimkou je zavinutka Bradburyho (M. bradburiana), která se vyrovná i se suchem. Příliš silné zamokření v zimním období však škodí všem druhům. 

Zavinutky trpí padlím, ale existují i odolné odrůdy 

Ještě něco je třeba zmínit: zavinutky jsou náchylné k padlí. Tato houbová choroba se na listech snadno šíří především tehdy, když jsou rostliny na záhonu vystaveny častému střídání vlhka a sucha nebo kolísání teplot. Naštěstí existuje stále více odrůd, které jsou odolné a neonemocní tak snadno. Patří k nim například velkokvětá ’Jacob Cline’ s nachově červenými květy, časně kvetoucí ’Cambridge Scarlet’ s červenými květy, světle fialová ’Elsies Lavender’ či růžová ’Petite Delight’. 

Čaj z listů zavinutky
Info ikona

Díky vysokému obsahu silic se mnohé zavinutky využívají jako léčivé a užitkové rostliny. 

Zavinutky náchylné k padlí po odkvětu seřízněte 

Především odrůdy náchylné k padlí byste měli seříznout hned po odkvětu a rostlinný odpad zlikvidovat s domácím odpadem. Tak se dá rozvoj padlí alespoň omezit. 

Atraktivní plodenství zdravých rostlin můžete naproti tomu nechat na záhonu jako okrasu přes zimu a odstranit je až časně na jaře. Všechny milovníky trvalek, kteří mají v zahradě problém se slimáky, potěší, že žraví plži se zavinutkám vyhýbají. 

Jak zařídíte, aby zavinutky kvetly co nejdéle 

Další péče spočívá v tom, že tyto trvalky je třeba jednou za tři až čtyři roky rozdělit. Tak zůstanou vitální a ochotně pokvetou. Zavinutky mají kromě toho tendenci vytvářet krátké výběžky. Pokud nechcete nechat zavinutku rozrůstat, stačí výběžek odseknout rýčem a přesadit na jiné místo.  

Trvalky budoucnosti: vysaďte si druhy, kterým nevadí současná změna klimatu

www.nkz.cz

Různé trvalky, včetně zavinutek, můžete také koncem května stimulovat zastřižením ke kompaktnějšímu růstu a bohatšímu kvetení. Technika známá jako Chelsea Chop, pocházející z Anglie, spočívá v seříznutí vnějších výhonů zhruba o třetinu. Díky tomu se vytvoří nové, více větvené a stabilnější postranní výhony, které vykvetou později než zbylé neseříznuté části trvalky. Tímto způsobem pokvete celá rostlina déle než bez řezu. 

Listy zavinutky jsou léčivé a přidávají se do čaje 

Čerstvé nebo sušené listy zavinutky se hodí k přípravě čaje. Ten je sám o sobě osvěžující, ale navíc pomáhá při nachlazení, zklidňuje mysl a podporuje trávení. Do čaje lze přidávat i květy zavinutky, listy mohou zase doplnit černý čaj, který tak bude vonět po bergamotu. 

Jedlými korunními lístky můžete posypat také saláty a dezerty. Kromě zavinutky podvojné, kterou využívali jako léčivou rostlinu už původní obyvatelé Severní Ameriky, výrazně voní také jednoletá zavinutka citronová, zavinutka mátolistá a zavinutka trubkovitá

Krátkověké trvalky rostou v záhonu jen pár let. Namnožte si je proto včas

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada