Fialy (Matthiola) jsou nevětvené (s jedním výhonem) nebo větvené (keřovité) rostliny, které jsou v závislosti na odrůdě vysoké 20–90 cm. U nás se pěstují většinou jako jednoletky nebo dvouletky vhodné k řezu. Uvítají plné slunce, ať už na terase, balkonu nebo záhonu. Typická je pro ně večerní výrazná vůně.
Fialy neboli levkoje nevyšly po staletí z módy
V 18. století udělaly fialy kariéru ve všech vrstvách společnosti: na plesech debutantek nesměly chybět v žádné kytici a mladí ctitelé si před tancem nikdy nezapomněli zapíchnout jejich voňavý květ do knoflíkové dírky. Příjemná, výrazná vůně však byla oblíbená i v chudších poměrech, a tak fialy v 19. století zdobily i okenní parapety skromných příbytků.
Nejvíce se fialy rozvoní navečer a v noci
Od počátku bylo cílem zahradníků vyšlechtit odrůdy s plnými květy, které spojí vůni s nostalgickým vzhledem květů. Dnes jsou k dispozici četné varianty nejlíbeznějších barev a tvarů. Lehkou vůni šíří fialy sice také přes den, ale ve večerních a nočních hodinách dosahuje jejich aroma vrcholu. Rostliny přitom lákají četné opylovače, jako noční motýly.
Fialy můžete předpěstovat i sít přímo na záhon
Jako letničky se fialy předpěstovávají od února až dubna na okenním parapetu při teplotě 18–20 °C, od poloviny května se mohou také vysévat přímo na záhon. Kvetou dlouho – od července až do podzimu. Při dvouletém pěstování se výsev provádí od června, rostliny musejí přezimovat na místě, kde nemrzne, a rozkvétají od května následujícího roku.
Levkoje uvítají slunce a pravidelné přihnojování
Nejlépe fialy prospívají na slunných místech chráněných před větrem. Vysokým odrůdám s bohatými latami byste měli poskytnout oporu. Potřebují každotýdenní přihnojování kapalným hnojivem a vydatnou zálivku, ale nesnesou přemokření. Na vonném záhonu nebo v nádobách omámí vaše smysly, rezervujte jim proto místečko na slunci, hned vedle lehátka.