Líbenka patří do čeledi amarylkovitých a pochází z pralesů Jižní Ameriky. Latinský název Eucharis znamená šaramantní, což líbenka se svým slavnostním vzhledem určitě je. I proto se asi tak často využívá do svatebních kytic. Pěstuje se hlavně líbenka velkokvětá (E. grandiflora), ale setkat se můžete i s dalšími druhy (E. sanderi, E. bakeriana a E. candida).
Líbenka kvete sněhobílými vonnými květy
Líbenka dorůstá do 60 cm a své listy vyrůstající na dlouhém řapíku neshazuje ani nezatahuje (jsou na rostlině trvale – je stálezelená, a to i v období klidu). Opad listů je vždy příznakem nepohody. Kvést může líbenka i dvakrát za rok (výjimečně třikrát). Na dutém stonku vytváří vonné bílé květy, které jsou po šesti uspořádané do okolíku.
K růstu potřebuje líbenka vyšší vlhkost vzduchu
Ke zdárnému růstu potřebuje rostlina světlé místo, ale bez přímého poledního slunce (ideálně východní nebo západní okno). Vyžaduje rovněž teploty nad 18 °C a vysokou vzdušnou vlhkost – kromě zálivky se doporučuje rostlinu často rosit.
Půda jí postačí běžná, propustná. Během vegetace ale uvítá jednou za 14 dnů přihnojení tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Květináč volte pro líbenku spíš větší, protože má velkou cibuli (10–15 cm, vysazuje se asi 2 cm pod povrch půdy), potřebuje prostor pro dceřiné cibulky a větší nádoba je pro vyšší rostlinu i stabilnější.
Dceřiné cibulky líbenky a období klidu
Ačkoli rostlina po odkvětu nezatahuje jako jiné cibuloviny, potřebuje po odkvětu období klidu (nejčastěji v březnu a srpnu). Během této doby jí mírně omezte zálivku, půda nesmí ale úplně proschnout. Snížit se doporučuje i teplota a osvětlení. Po určité době (až dva měsíce) rostlinu opět probuďte vydatnější zálivkou a vyšší teplotou, a ona znovu nasadí na květ.
Období klidu je však jen jednou z podmínek kvetení. Tou druhou je i přítomnost dceřiných cibulek kolem mateřské cibule. Líbenka kvete až po jejich vytvoření, proto je neodstraňujte nebo jen částečně.