Bohyšky (Hosta) mají mnoho podob – s modrými či bíle pruhovanými listy, zvlněnými nebo hladkými. Jejich rašení na jaře připomíná pomalé rozbalování. Nakonec se objeví široké listy s výraznou souběžnou žilnatinou.
Listy bohyšek s bílou kresbou nebo v modrém odstínu
Zvlášť oblíbené jsou odrůdy, které mají na okrajích nebo na středu listů bílou kresbu, jejíž odlesky nahrazují na stinných stanovištích světlo: například ’Fire and Ice’ nebo ’Undulata Univittata’. Tak jako ostatní bohyšky mají obě jmenované odrůdy rády prosvětlený stín, například pod řídce vysázenými dřevinami nebo u severních zdí budov. Prospívají však i v úplném stínu.
Pro odrůdy se zelenobílými listy platí, že čím víc bílého žíhání na listech mají, tím méně slunečního svitu snesou. Naopak bohyšky jitrocelové (H. plantaginea) s jednolitě zelenými listy zvládnou i prosluněná místa. Jiné nároky na stanoviště si zase kladou odrůdy s modrými a žlutozelenými listy, které se na slunci mohou spálit a v příliš tmavém stínu dokonce postupem času zezelenají.
Bohyška je všestranně využitelná, má okouzlující zdobné listy a k tomu pohledné květy. Proto chybí jen v málokteré zahradě.
Foto: Shutterstock
Bohyšky zdobí také květy, někdy i vonné
V létě se bohyšky krášlí bílými, růžovými nebo šeříkově fialovými květy. Některé odrůdy bohyšky jitrocelové, jako je ’Fragrant Bouquet’ nebo ’Royal Standard’, dokonce své majitele potěší vonnými květy.
Předností bohyšek je nenáročnost a dlouhověkost
Velkou předností všech bohyšek je, že jsou dlouhověké a nenáročné. Bohyšky se také snadno množí dělením: nejlépe uděláte, když na jaře, v době, kdy ještě nejsou rozvinuté listy, trs bohyšek vyryjete, kořenový bal rozdělíte rýčem a oddělky znovu vysadíte.
Listy bohyšek bohužel chutnají slimákům, kteří rovněž vyhledávají stín. Některé odrůdy s nápadnými kožovitými listy, jako je ’Big Daddy’, ’Blue Angel’ nebo ’Sum and Substance’, sice plže příliš nezajímají, stoprocentní záruku však ani u nich nečekejte.
Bohyšky kombinujte s kapradinami nebo srdcovkami
Nejvhodnějšími společníky pro velké listy bohyšek jsou v záhonech útlé stonky a lehké květy orlíčků (Aquilegia), čechrav (Astilbe), zvonků širokolistých (Campanula latifolia var. macrantha), srdcovek nádherných (Dicentra spectabilis) a sasankovek japonských (Anemone japonica) anebo listů kapradin, které je doplňují s neuvěřitelnou lehkostí. Vhodnými sousedy jsou pro bohyšky také časně kvetoucí stínomilné trvalky, jako například pupkovce jarní (Omphalodes verna) nebo plicníky (Pulmonaria).