Zvlášť působivé jsou statné exempláře známého šácholanu Soulangeova (Magnolia x soulangeana) s rozkladitými větvemi a velkými květy. První květy ale patří jinému druhu: šácholanu hvězdovitému (M. stellata). Jeho jemně vonné, většinou bílé květy se otevírají už od března a snesou dokonce i slabý pozdní mráz. Nově vyšlechtěné odrůdy magnólií pak zaujmou „vylepšenými“ vlastnostmi: příkladem mohou být vysoce mrazuvzdorná ’Royal Star’ nebo bohatě kvetoucí růžová ’Jane Platt’.
Hybridní šácholany: nově vyšlechtěné odrůdy
Rodina magnólií se v posledních letech výrazně rozrostla díky intenzivní práci šlechtitelů, především z Nového Zélandu a USA. Z původních druhů byly odvozeny nové odrůdy, které jsou k dostání jakožto hybridní šácholany. Klasická barevná paleta byla přitom rozšířena o atraktivní žluté a tmavě červené odstíny. Barva květů některých odrůd se v průběhu kvetení mění dokonce několikrát.
Které z hybridních šácholanů stojí za pozornost
Přehlédnout byste neměli kupř. odrůdu ’Black Tulip’, která vytváří tmavě červené, až 15 cm velké květy připomínají černé tulipány. Odrůda ’Daphne’ byla zase roku 2012 oceněna britskou Královskou zahradnickou společností (RHS – Royal Horticultural Society) jako jedna z nejlepších žlutě kvetoucích odrůd šácholanů. Za uvedení stojí i odrůda šácholanu hvězdovitého ’George Henry Kern’, jejíž růžové květy jsou větší než u původního druhu, objevují se později a kvetou déle.
Velmi časně se otevírají plné bílé pomponkovité květy odrůdy ’Wildcat’ (takže rostlina uvítá chráněné stanoviště v zahradě). Odrůdu ’Daybreak’ zdobí vonné, až 20 cm velké květy, jejichž barva přechází od žlutooranžové až do zářivé sytě růžové. Štíhlá, asi 3 m vysoká odrůda ’Sunsation’ z USA se perfektně hodí do malých zahrad. Už mladé rostliny nesou sytě žluté květy s půvabnou růžovočervenou kresbou, které se objevují poměrně pozdě.
Šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora) odrůdy ‘Nigra’ se v dubnu a květnu ozdobí tmavě červenými štíhlými květy. Od poloviny června často následuje druhé kvetení.
Foto: Shutterstock
Vybrané odrůdy šácholanu kvetou v létě i podruhé
Zvláštní půvab časně kvetoucích šácholanů spočívá v tom, že nápadné květy se objevují před listy, takže o to víc vyniknou. Totéž platí pro nově vyšlechtěné odrůdy – jejich výhoda je však v tom, že jejich květy na rozdíl od klasického šácholanu Soulangeova nepoškodí jediná mrazivá noc, neboť jsou většinou trochu pozdnější. Odrůdy jako ’Cleopatra’ nebo ’Genie’ v létě dokonce často kvetou podruhé.
Místo pro šácholany dobře vyberte, nesnášejí přesazování
Ve velkých zahradách krásně vynikne šácholan Soulangeův, který vyžaduje prostor asi 5x5 m. Do menší zahrady je vhodný kompaktnější šácholan hvězdovitý, kterému postačí plocha zhruba 2x2 m. Výsadba šácholanů do nádob nemá smysl, jelikož koření mělce, takže v dlouhodobém horizontu by nemohly přežívat.
Stanoviště pro šácholan si dobře promyslete. Nové hybridy sice vyžadují méně místa než mnohé starší odrůdy, jako například ’Lennei’, ale i ony se nejlépe uplatní jako solitéry. Pozdější přesazování šácholany nesnášejí a na řez reagují novým silným růstem. Nůžky by navíc poškodily typický, často malebný vzrůst těchto dřevin.
Šácholan uvítá slunce. Doplnit ho mohou rostliny kvetoucí v létě
Šácholanům vyhovuje spíš slunné, před větrem chráněné stanoviště. Půda by měla být humózní, hluboká a slabě kyselá. Při výsadbě do zahradní půdy vmíchejte trochu substrátu pro pěnišníky (rododendrony). Pokud po jarní výsadbě následuje období sucha, rostlinu pravidelně zalévejte. Na podzim je půda většinou dostatečně vlhká.
Šácholany pěkně vypadají v kombinaci s rostlinami, jejichž kvetení připadá na léto, jako například s odrůdami plaménku vlašského. Pokud chcete šácholan kombinovat s cibulovinami nebo půdopokryvnýmí rostlinami, je nejlepší vysadit je společně. Kořenovou oblast chraňte před vyschnutím vrstvou mulče, a pokud je to možné, vyvarujte se kypření a okopávání. V péči o šácholany je nejdůležitější dopřát jim klid a čas, aby mohly nerušeně rozvinout celou svou krásu.