Nejjednodušší způsob, jak uniknout zimní šedi, je vydat se na procházku do lesa a očima se napást na zeleni smrků a borovic. Totéž si ale můžete užít i doma, nebo přesněji řečeno na terase či na balkoně. I tady k tomu budete potřebovat stálezelené dřeviny – v tomto případě ty zakrslé. Díky svému kompaktnímu vzrůstu dobře prospívají v nádobách a dají se umístit přesně tam, kde je chcete mít.
Vsaďte na skimii: ozdobí ji květy, plody i listy
Dokonalou a všestrannou dřevinou do květináče je skimie japonská (Skimmia japonica). Tenhle stálezelený malý keř si vás získá hned natřikrát: už na konci léta založenými barevnými květenstvími, která zdobí rostliny přes zimu, později pak zářivě červenými plody a po celý rok navíc krásně lesklými stálezelenými listy.
Malé jehličnany vhodné do nádob
Malé jehličnaté stromy v nádobách vás potěší nespočtem zelených odstínů a růstových forem. Kulaté a jasně zelené jsou kultivary borovice kleče ’Mops’ a smrku sivého ’Alberta Globe’. Cypřišek Lawsonův ’Ellwoodii’ zase zaujme modrozeleným zbarvením a kuželovitým vzrůstem.
Chybět by neměl ani zakrslý kuželovitý kultivar smrku sivého ’Conica’ ve velké nádobě, který se – ozdobený světelnými řetězy – postará o rozruch na terase nebo před domovními dveřmi. Dobře vypadá, když dřevinám pořídíte nižší doplňky – stromky se dají bez problémů podsázet například libavkou poléhavou nebo vřesovcem.
Co potřebují malé dřeviny v květináčích
Důležité jsou správné podmínky v nádobě: měla by být zhruba dvakrát tak velká jako kořenový bal. Pokud byste rovnou chtěli nainstalovat ochranu proti chladu, vyložte nejprve nádobu polystyrenovými deskami.
Abyste se vyvarovali přemokření, nesmí chybět odtokový otvor na dně nádoby. Otvor zakryjte hliněným střepem, který zabrání odplavování půdy. Jako drenáž poslouží keramzit na dně nádoby. Aby se půda s keramzitem nesmíchala, překryjte jej propustnou netkanou textilií. Voda bude z nádoby dobře odtékat i díky keramickým „nožkám“, které se pod některé květináče prodávají. Jako výsadbový substrát použijte zeminu pro rostliny v nádobách.
Nutná je pouze zálivka a na jaře přihnojení
Uvedené druhy jsou nenáročné na péči. Nutná je pouze zálivka – za dnů, kdy nemrzne, i v zimě – a na jaře přihnojení. Řez většinou není potřeba a chráněné místo vyžadují jen některé druhy. Pokud dřevinám v nádobách zajistíte potřebné podmínky, můžete se z nich radovat mnoho let.