Miříkovité: proč a jak je pěstovat jako okrasné

Čeleď miříkovitých (Apiaceae) zahrnuje přes 400 rodů a přes 3500 druhů bylin, většinou aromatických a monokarpických (po vytvoření semen odumírají), pro něž jsou typické členěné listy a květy uspořádané do jednoduchých nebo složených okolíků. Zastoupeny jsou letničkami, dvouletkami i krátkověkými trvalkami. Řada z nich jsou hospodářsky významné plodiny (třeba mrkev), jiné náležejí k jedovatým bylinám (bolehlav).

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Fotogalerie

Miříkovité jako okrasné rostliny 

Z miříkovitých rostlin jsou obecně známé spíš užitkové plodiny, jako např. petržel, miřík celer, kopr, kmín, fenykl, koriandr nebo kerblík. Některé se pěstují ale i jako okrasné, kupř. jarmanka. V okrasné zahradě se ovšem vyplatí pěstovat i „neokrasné“ miříkovité, a to hlavně kvůli množství hmyzu, který přilákají svou vůní a nektarem, a kvůli architektonické stavbě těchto vyšších rostlin.  

Valná část „mrkvovitých“ rodů kvete v létě a na podzim, a to početnými bílými, krémovými nebo žlutými květy, existují ale i rody kvetoucí na jaře. Mnohé z miříkovitých druhů vytvářejí navíc duté stonky, které přes zimu slouží k přezimování dalšího hmyzu. Kromě užitkové a okrasné hodnoty, tak tyto rostliny podporují zahradní biodiverzitu. 

Jak upravit zahradu, aby se v ní líbilo i motýlům

Jak miříkovité rostliny pěstovat 

Od druhové pestrosti se odvíjejí i podmínky pěstování těchto rostlin: zatímco některé preferují slunce a propustnou půdu, jiné uvítají polostín a vlhko. Nezbytná je tudíž znalost přirozeného prostředí daného druhu. V živných půdách sice porostou miříkovité rostliny uvyklé chudým podmínkám bujněji, budou se ale ve větru více lámat a vydávat méně výraznou vůni. Rovněž jejich životnost bude kratší. 

Důležité je také vědět, že semena miříkovitých obsahují určité inhibiční látky, které rostlinám umožní vyklíčit až po prodělání chladného období. Proto se tyto rostliny vysévají už na podzim, např. do květináče v nevytápěném skleníku, nebo se jejich semena umísťují na čas do lednice. Letničky ale vyklíčí i při jarním výsevu, jen o trochu později.  

Pro miříkovité rostliny je charakteristický rovněž silný kořen, který jim umožňuje přežití i v sušších a drsnějších podmínkách. Jelikož však roste rychle, je nutné předpěstované rostliny brzy přesadit do hlubší půdy. 

Proč a jak přilákat do zahrady pestřenky

Miříkovité v okrasné zahradě 

V okrasných záhonech se miříkovité rostliny uplatní jako vzdušné patro nad nižšími kvetoucími trvalkami či letničkami a vzhledem k výšce se využívají i jako pozadí výsadby. Životnost miříkovitých je často daná vytvořením semen, proto je někdy možné ji prodloužit odlomením květenství. V zimě mohou odumřelé stonky rostlin zůstat na záhonech, kde doplní „spící“ zahradu o vertikální prvek ozdobený jinovatkou.

Sadec kvete dlouho a láká včely i motýly

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada