Jelikož patří fuchsie k oblíbeným rostlinám, zaměřili se šlechtitelé na testování a vývoj mrazuvzdorných kříženců pocházejících z fuchsie magellanské (Fuchsia magellanica). Květy takových hybridů jsou sice menší než u odrůd vyžadujících zimní přesun mimo mráz, na druhou stranu jich bývá více a rostliny mohou vytvářet i velké keře, které zvládnou teploty překračující mírně teplotu -20 °C.
Vyberte si mrazuvzdorné odrůdy fuchsií
Ke známějším a už prověřeným odrůdám fuchsií, které můžete trvale pěstovat v záhonech, patří například 'Riccartonii'. Vytváří vzpřímený vzdušný keř, kvete od začátku léta až do poloviny podzimu a její květy mají růžovou až červenou barvu (horní plátky, kalich) a fialovou (vlastní květ, koruna).
Až do prvních mrazů může ve stejných barvách kvést i zakrslý kříženec fuchsie s názvem 'Tom Thumb'. Další mrazuvzdorná odrůda 'Lady Thumb' má naopak spodní část květů bílou a v její prospěch mluví velice bohaté kvetení, které začíná někdy už v červnu. Do října záhony rovněž ozdobí fuchsie 'Gracillis', která v případě namrznutí na jaře dobře odspodu obrůstá. Vyzkoušet můžete ale i další mrazuvzdorné hybridy, které prodejci fuchsií nabízejí, třeba 'Arauco', 'Lady Boothby' nebo 'Alice Hoffman'.
Mrazuvzdorné fuchsie sázejte do záhonů na jaře
Při nákupu mrazuvzdorných hybridů fuchsií vybírejte jen zdravé a silné rostliny a ven je vysazujte až koncem května, aby do zimy zvládly vytvořit silné kořeny. Ačkoli jsou prezentované jako mrazuvzdorné, místo jim vyberete spíš ve slunném nebo polostinném závětří, kde budou rostliny chráněny jak před větry, tak přímým poledním sluncem.
Půda na vybraném záhonu musí být propustná, bohatá na živiny (doplněná o kompost) a po výsadbě fuchsií i zamulčovaná, protože kořeny rostlin nesmějí zaschnout. Fuchsie vyžadují pravidelnou zálivku a také přihnojování tekutými hnojivy podporujícími kvetení.
I mrazuvzdorné fuchsie chraňte před mrazy
Na zimu je nutné zajistit, aby fuchsie nebyly zbytečně podmáčené. Před mrazy je chraňte vrstvou listí, obložte je slámou, zakryjte chvojím, menší exempláře se někdy doporučuje zakrýt i plastovými nádobami vyplněnými suchým listí (nádoby musí mít ale boční otvory kvůli přístupu vzduchu). V oblastech se silnějšími mrazy rostliny předem obalte bílou netkanou textilií. Zimní ochranu z fuchsií odstraňte až po odeznění poslední mrazů.
Řez fuchsií nechte na jaro (před zimou venkovní fuchsie nikdy nestříhejte). Mladé rostliny můžete zastřihnout 10 cm nad zemí, znovu pak obrazí, starší ponechte vyšší a odstraňte jen namrzlé části.
Zdroj: autorský článek (autorka je odbornice na zahradu)