Mulčovací plachetka na ústupu

Přednosti mulčovacích plachet znějí lákavě: zabraňují plevelům v růstu, umožňují rychlejší prohřátí půdy, brání odparu vlhkosti z půdy, a šetří tak vodu i práci se zaléváním. Všechny tyto výhody se ale v praxi nepotvrdily a hlavně: mulčovací plachty, textilie (případně fólie) se vyznačují i řadou negativ, která při použití těchto materiálů v zahradě převažují.

Sucho aneb jak udržet vodu v půdě

Sesunutý mulč na mulčovací plachetce
Info ikona

Mulč na plachetce umístěné ve svahu je předem odsouzen ke sklouznutí. A to jakýkoli.

Foto: Shutterstock

Mulčovací plachetka zaplevelení nezabrání

Je sice pravdou, že mulčovací textilie omezí do určité míry prorůstání některých plevelů, ale ty nejodolnější, např. pýr, si s nimi hravě poradí. Jejich likvidace je pak v záhonu pokrytém mulčovací plachtou a zvoleným mulčem mnohem komplikovanější. 

Na rozpadajícím se mulči se navíc snadno uchytí semena dalších plevelů, která vyklíčí nad textilií. Jejich spektrum bývá také širší – na povrchu mulče se ujímají suchomilné druhy, ve vlhku nad plachetkou klíčí vlhkomilné. Výhoda spočívající v omezení plevelů tím pádem padá.

Jarní plevele nelikvidujte, ale snězte

Potrhaná mulčovací plachetka
Info ikona

K zakrytí záhonu někdo používá i fóliový materiál. Ten se snadno trhá a těžko odstraňuje.

Foto: Shutterstock

Textile pod mulč zamezují odnožování 

Další negativní dopad mají tyto materiály na omezené odnožování výběžkatých druhů trvalek, vytváření oddenků a volné šíření rostlin. Oddenky se nedostanou nad textilii, nevytvoří další trsy trvalek a přirozený vývoj rostlin i samotné trvalkové výsadby je tak značně omezen. 

Mulčovací plachty ovlivňují půdní život 

Klíčovou nevýhodou je ovšem vliv na půdní život pod plachetkou. Do půdy nemá přístup žádný vzduch, čímž se mění její mikrobiální osazenstvo. Při použití vyšší vrstvy kůrového mulče nebo štěrku, přilne rovněž textilie natrvalo k povrchu půdy a ta vahou mulče časem ještě zhutní.

A to nemluvíme o žížalách. Ty mají na stav půdy významný vliv – stahují do ní organické zbytky, obohacují ji o humus do více než metrové hloubky a provzdušňují ji. Je-li však záhon zakrytý textilií, nemohou se skrz ni žížaly na povrch půdy dostat. 

Papírová alternativa mulčovací plachetky

Řešení ale existuje. Aby plevel nekonkuroval čerstvě vysazeným trvalkám, a ty měly čas zakořenit a rozrůst se, používají někdy zahradníci papírovou alternativu mulčovací plachetky. Kartony či rohože z papíru se časem samy rozloží, ale do té doby poskytnou trvalkám před plevelem dostatečný náskok.

Proč vylézají žížaly po dešti z půdy

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada