Muškáty se nikdy neomrzí

Není pochyb o tom, že květy muškátů hrají nezastupitelnou roli v balkonových truhlících. Ale tyto nenáročné a vytrvale kvetoucí rostliny se skvěle uplatní také na místě k posezení, ať už na zahradě nebo terase, v malých i velkých nádobách, v závěsných květináčích či zapěstované na kmínku. 

Muškáty umístíte kamkoli a zkombinujete s čímkoli

Na bezpočtu odrůd ukazují muškáty (Pelargonium) svou různorodou tvář. Díky tomu je můžete naaranžovat tak, aby se hodily ke každému stylu zahrady a bydlení. Vynikající společností pro muškáty jsou například mediteránní bylinky, které rovněž milují slunce. Šedozelené listy šalvěje a rozmarýnu nebo modré květy levandule se pěkně vyjímají zejména vedle růžových a červených květů.

Převislé muškáty
Info ikona

Převislé muškáty se vyplatí každý rok pěstovat z nových rostlin  dříve a bohatěji pokvetou.

Atmosféru slunného jihu podtrhnou omšelé terakotové nádoby. Naproti tomu v jednoduchých hliněných květináčích nebo vrbových košících působí tyto muškáty nostalgicky a rustikálně. Pro venkovské zahrady jsou typické převislé muškáty, ale mohou se zde uplatnit i odrůdy s romanticky plnými kulovitými květenstvími. Pokud chcete, aby muškáty působily jednoduše a moderně, sáhněte po bílých odrůdách a doplňte je vzdušnými stébly hrnkových okrasných trav. 

Podmínkou pěkných muškátů je zálivka 

Muškáty jsou zdravé, nenáročné a spolehlivě kvetoucí rostliny. Jejich nároky na vodu jsou menší než u mnoha jiných balkonových květin. Na pravidelnou zálivku byste však neměli zapomínat, zejména v horkých dnech. Především u vzpřímených odrůd budete mít trochu práce s odstraňováním odkvetlých květů – po odkvětu vylomte kulovitá květenství (nestříhejte je). Převislé muškáty se často „čistí“ samy.

Pelargonie zahradní
Info ikona

Kříženci muškátů páskatých bývají označovány jako "zahradní" a uplatní se v truhlících i závěsech.

Při kombinování různých typů pelargonií v jedné nádobě dbejte na to, aby rostliny měly podobné nároky. Obecně platí, že muškáty potřebují dostatek živin po celou vegetaci: nejlépe je zásobí dlouhodobě působící hnojivo. Při sesazování s bylinkami byste však měli hnojit méně a raději organickými produkty. Pokud bylinky využíváte v kuchyni, nepoužívejte jedovaté ochranné prostředky.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada