Všechny je vyjmenovat nedokážeme, protože rostlin s nízkým pylovým potenciálem je paradoxně víc, než byste čekali. Pojďme to tedy vzít z druhé strany. Na zahradu, kterou obývá i alergik, většinou nepatří kvetoucí stromy (třeba bříza nebo dub jsou velmi silnými alergeny), keře, které kvetou dřív, než nasadí listy a extra voňavé květiny.
Pokud si pořizujete nový dům se zahradou, logicky na ni nebudete také vysazovat tu vegetaci, o které víte, že vám působí obtíže. Nezřídka se ale stane, že se k alergii na jednu rostlinu přidávají další, a proto je lepší zahradu od začátku tvořit co nejvíc hypoalergenní.
Když si osvojíte pravidlo, že budete pořizovat květiny s co největšími (nebo hlubokými) květy, většinou se bude jednat o správnou volbu. Buď obsahují pylu méně, případně je schovaný v květech tak hluboko, že se hůř dostane do okolního prostředí.
Růže pokvetou jako divé, když k nim přidáte kompost nebo jíchu ze slepičího trusu
5 květin, které budete milovat i s alergií
Chcete pár konkrétních tipů na kvetoucí krásky vhodné i pro pylové alergiky? Tady jsou:
Růže
Přestože dokážou vytvořit záplavu květů, alergici je obvykle velmi dobře snášejí. Je to způsobeno tím, že růžový pyl je relativně těžký, a tak snadno se nezvíří ve vzduchu. Vždy ale preventivně vybírejte kultivary s méně výraznou vůní.
Kosatce
Klasické kosatce, mečíky nebo jiné kosatcovité rostliny. Všechny mají jedno společné: hluboké květy, které pyl jen tak ven do světa nepustí.
Hortenzie
Keřovité trvalky s obřími květy si budou libovat v kyselejší půdě. Na pěstování jsou trochu náročnější, ale péči vám stonásobně vrátí svou krásou.
Tulipány
Většina cibulovin kvetoucích časně zjara je k alergikům vstřícná a většinou je jejich pyl relativně dobře snášen. Těmi nejméně alergizujícími jsou tulipány, narcisky a překvapivě i velmi aromatické hyacinty.
Pomněnky
Velmi rychle se rozrostou a záhon pokryjí kobercem drobných kvítků. Ty, i když jsou poměrně otevřené, naštěstí nedisponují velkou zásobou pylu, a tak alergiky netrápí.
A na závěr ještě jeden bonusový tip: mezi vegetací najdete dost zástupců, co jsou tzv. dvoudomé. To znamená, že k opylení je potřeba samčí a samičí rostlina. Samičí obsahuje v květech jen pestíky a pyl, zatímco samčí tyčinky bez pylu. Když si na zahradu pořídíte výhradně samčí rostliny, máte vyhráno (ale pozor, nedočkáte se plodů, pokud sáhnete po plodových keřích). Do této skupiny patří rakytník, skimie, cesmína nebo morušovník červený.
zdroj: pylovasluzba.cz, bez-alergie.cz