Nádobové dřeviny potřebují na jaře prořezat. Jen tak bohatě pokvetou

Přitom je třeba vyhovět nárokům různých druhů i forem růstu: k rostlinám na kmínku se přistupuje jinak než ke keřům. Ideální doba pro hlavní řez je zpravidla začátkem jara. Na podzim se nádobové rostliny zkracují jen trochu, pokud je to potřeba. 

Dřeviny do nádob na terasu

www.nkz.cz

Oleandru odstraňte nejstarší větve

Oleandr (Nerium oleander) zakládá poupata začátkem jara na koncích výhonů – pokud byste mu větve zastřihli, keř by nekvetl. Místo toho se oleandr pouze prořezává: každoročně odřízněte těsně nad zemí jednu až tři nejstarší větve. Vznikne tak místo pro nové, bohatěji kvetoucí výhony a působí to jako omlazovací kúra. Při práci používejte rukavice, oleandr je jedovatý. Bohatě kvetoucí mladé rostliny není třeba stříhat vůbec. 

Citrusy udržujte ve tvaru stromku

Pro svůj přirozeně kompaktní vzrůst se kalamondin (Citrofortunella) často prodává ve tvaru bohatě plodícího stromku. Aby si udržel tvar, zastřihuje se korunka začátkem jara. Přitom výhony zkraťte asi o čtvrtinu délky. Nezapomeňte odstraňovat výhony vyrůstající od paty kmínku. Výhony však lze zkrátit i během léta. Stejně se stříhá kumkvat (Fortunella). Citroník (Citrus limon), který roste rychle a brzy ztrácí kompaktní tvar, vyžaduje zvláště hluboký zpětný řez

Pěstujte rostliny v nádobách: využijete tak každý kout zahrady i terasy

www.nkz.cz

Lilek Rantonnetův vyžaduje pravidelný řez

Retardanty – chemické látky, které využívají profesionální zahradníci – způsobují, že od přírody vzrůstný lilek Rantonnetův (Lycianthes rantonnetii) je při nákupu kompaktní. Jakmile jejich účinek ale pomine, je třeba ho začít tvarovat. Příliš dlouhé výhony lze kdykoliv zkrátit. Na podzim zastřihněte korunu asi o polovinu. Na jaře před vyrašením korunku lilku zevnitř důkladně prořezejte, vytvoříte tak místo pro nové výhony. 

Korunku durmanu stříhejte na podzim

Durman (Brugmansia, Datura) snáší řez bez problémů. Aby se ale nezpozdilo jeho kvetení, stříhá se jen v kvetoucí části koruny. Ta se nachází nad větveními do Y, tj. nad prvním přirozeným rozvětvením na každé větvi. Rostlinu ostříhejte na podzim před přenesením do zimoviště. Potom se stěhováním počkejte ještě několik dní, než rány zaschnou. 

Terakota: pálená hlína je znovu v módě

www.nkz.cz

Olověnec rychle tvoří kvetoucí výhony

Ideální čas pro zpětný řez modře kvetoucího olověnce ouškatého (Plumbago auriculata) je koncem zimního klidu v březnu nebo dubnu. Tuto rychle rostoucí rostlinu, která se i zdatně pne do výšky, lze pěstovat na opoře, ve tvaru keře nebo na kmínku. Ideální jsou pro něj široké opěry s velkými mezerami. 

Jak olověnec řezat? Nejprve rostlinu pročistěte a odstraňte všechny přes zimu zaschlé výhony a zkraťte rostlinu asi o třetinu. Pod místem řezu olověnec rychle vytvoří čerstvé výhony, které jsou připraveny ke kvetení. I během léta lze kdykoliv zkrátit jednotlivé příliš přerostlé větvičky. 

Řezem fuchsií předejdete jejich vyholování 

Pravidelný řez udržuje fuchsii (Fuchsia) v půvabném keřovitém tvaru, navíc tak předejdete vyholování rostliny. V březnu rostliny vystěhujte ze zimoviště a postavte je na světlejší a teplejší místo. Jakmile se objeví první listy, nastává čas pro zpětný řez. Nejdřív hlavní výhony zkraťte asi o třetinu až polovinu. Pak zkraťte postranní výhony na jeden až dva páry listů. U fuchsií zapěstovaných do tvaru stromku se všechny výhony v korunce zkracují na dva až tři páry listů. 

Dosny jsou nenáročné, jen musejí přezimovat mimo mráz

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada