Nadzemní a podzemní zavlažování

Ty můžete nastavit podle aktuálních potřeb. Zajistí rovnoměrné prolití celé zahrady, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. Při ručním zalévání sice můžete mít dojem, že máte spotřebu vody více pod kontrolou, ale není tomu tak. Při ručním zalévání dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě. Vhodným výběrem zavlažovacího systému tak zamezíte plýtvání vodou.

Závlaha zahrady pomocí postřikovačů

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je cenově příznivější, obvykle jej ale není možné plně automatizovat. K realizaci je třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač. Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku si můžete vybrat z bohaté nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů zavlažuje vodou v kruzích okolo sebe.

Výkyvný zavlažovač
Info ikona

Výkyvný zahradní zavlažovač, označovaný také jako houpavý, je ideální k závlaze pravoúhlých ploch.

Do pravoúhlých zahrad jsou vhodnější překlápěcí – kývavé postřikovače, které vodu rozstřikují na obdélníkovou plochu. „Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru. Jestliže ale pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač pokryje celou, můžete systém doplnit o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět,“ doporučuje Petr Tichý, specialista společnosti Hecht. U větších pozemků budete muset rozstřikovač posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V takovém případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl.

Výhodou tohoto zavlažovacího systému jsou různé možnosti a využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou je, že systém není možné automatizovat. Navíc, pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

Podzemní závlahový systém 

Podzemní zavlažování si vyžádá vyšší počáteční investice, které se vám ale vrátí na ušetřené práci při zalévání a zeleným trávníkem po celou sezonu. Systém je zcela skrytý,  nenarušuje vzhled zahrady a postřikovací trysky se vysunou ze země jen při závlaze.

Výsuvný postřikovač
Info ikona

Návrh a instalaci podzemního zavlažovacího systému svěřte raději odborníkům.

Trysky rozstřikují vodu v kruzích nebo kruhových výsečích různých úhlů, což dovoluje zrealizovat podzemní zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. „Řídicí jednotky umožňují postupné spínání několika zavlažovacích větví. Systém tak dokáže postupně zavlažit i velkou zahradu, kterou kvůli omezenému průtoku vody není možné zalít celou najednou,“ říká Petr Tichý.

Soustavu lze podle něj doplnit také o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odklad spuštění závlahy v případě, že fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada