Namnožte si půdopokryvné kakosty pomocí oddenků: získáte tak hodně sazenic, které na jaře vysadíte do zahrady

Kakosty (Geranium) jsou početným rodem jednoletých, dvouletých i vytrvalých rostlin, které rostou na mnoha různých stanovištích. Uplatnění proto najdou v téměř každé zahradě. 

Kakosty na malé záhony: vysaďte si druhy, které kvetou dlouho nebo dvakrát za rok

www.nkz.cz

Kakosty si můžete namnožit několika způsoby

Botanické druhy kakostu je možné množit výsevem v předjaří, kakosty, které vytvářejí přízemní růžice a přirůstají odnožemi, se množí dělením na jaře a v létě po odkvětu. Šlechtěné odrůdy a zejména oddenkaté druhy se rozmnožují řízkováním (ve vhodných podmínkách téměř kdykoli). 

Podzimní řízkování kakostů se týká oddenkatých druhů, které se šíří dlouhými nadzemními (přízemními) oddenky. K nim patří kakost cambridgeský (G. x cantabrigiense), kakost Endressův(G. endressi) a také kakost oddenkatý (G. macrorrhizum)

Z oddenků kakostů získáte hodně nových sazenic

Při řízkování nadzemních oddenků získáte snadno a rychle mnoho nových sazenic. Oddenky nejprve odstřihněte od mateřské rostliny a nařízkujte je na asi 10 cm dlouhé kousky. Odstraňte z nich starší listy, řízky zasaďte do misky s pěstebním substrátem a jemně zavlažte.  

Řízky můžete pěstovat zakryté fólií (je nutné je pravidelně větrat), ve skleníku nebo na chladném okenním parapetu. Po několika týdnech vytvoří kořeny a listy. Rostliny následně přesaďte do malých květináčů. Než vytvoří kompaktní kořenový bal a rozrostou se, může trvat až do dubna. Od jara pak nové kakosty vysazujte na záhony. 

Kakosty ocení i nároční zahradníci

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada