Než něco vyhodíte, popřemýšlejte, jak vypadá daná věc umytá a kolik by vás stála v obchodě
Osázet se dá téměř vše, co nám padne do ruky a má alespoň torzo dna. Možná patříte k těm, kteří se nezatěžují zbytečnostmi a mají raději čistý a přehledný prostor. I tak, pokud naleznete na půdě starou nádobu, kyblík nebo cokoliv jiného opatřeného dnem, nejprve se zkuste zamyslet, jak by daná věc vypadala po umytí. Starší nádoby totiž většinou vypadají lépe než kdejaké plastové květináče, jsou odolnější a mají své kouzlo.
Vyhazovat nemusíte ani prasklý nebo naprasknutý květináč, stačí, když se do něj vejde trocha hlíny arostlinky, které toho moc nepotřebují.
Dnes jsou retro věci velmi ceněné a v obchodech dost drahé. Často se ve sklepech a kůlnách najdou věci, které jsou velmi staré, a přesto jsou dnes vlastně opět trendy a hodí se i k moderním domům, především jednoduché plechové nádoby.
Myslete na odtok vody při dešti, a naopak aby voda neutekla
Při osázení myslete na to, z jakého materiálu nádoba je. Některé je třeba vyložit kusem igelitu nebo vložit jinou nádobu, aby jimi neprotékala voda nebo se neušpinily od hlíny. Především proutěné košíky se bez igelitu neobejdou. Díry ve dně můžete zadělat placatým kamenem nebo kůrou.
Díry v keramických nádobách nebo plechových není nutné ucpávat úplně, poslouží totiž pro odvod přebytečné vody, pokud je květináč umístěný na dešti.
Střídejte barvy, krásně vypadá i jednoduchá zeleň, volte skalničky
Osázet květináče není nic složitého, ovšem menší nádoby či hrnečky anebo rozbité zbytky je dobré osázet rostlinkami, které nepotřebují péči a stačí jim trocha zeminy. Perfektní jsou netřesky a většina skalniček. Dále také suchomilné bylinky, jenž většinou i moc hezky kvetou.
Jarní cibuloviny rozzáří květináče zjara, v létě je vystřídají balkonové květiny a letničky, ale úžasně, moderně a jednoduše vypadají zelené nekvetoucí (nebo kvetoucí minimálně a drobně) rostlinky nebo například bohyšky a kapradí.