Aby bylo jasno: na trávníku není nic špatného (kromě zmíněných nároků). Zvlášť pokud máte malé děti nebo vnoučata a plně ho využíváte. Často se ale stává, že odrostlé potomky už hry na trávě nebaví, a vy tak máte možnost zrealizovat své zahradní sny na úkor trávníku. Tak hurá do toho, podzim je k zakládání okrasných záhonů ideální.
Vyvýšený záhon v osluněném trávníku preferují kromě slunomilných rostlin i suchomilné.
Foto: Shutterstock
Záhony podél plotu a záhony ve volném prostoru
Pokud se jen trochu zajímáte o zahradní architekturu, tak určitě víte, že zahradní architekti doporučují popustit uzdu fantazii a nezůstat jen u olemování travnaté plochy.
Okrasné záhony ve volném prostranství vám pomohou zahradu rozčlenit – vytvoří optické předěly a skrytá zákoutí (pro kompost i posezení), díky nimž bude zahrada zajímavější. Časem nabídnou také stinná místa k odpočinku nebo atraktivní výhledy z domu i terasy, kterou více propojí se zahradou, a přitom odcloní od nežádoucích pohledů. Záhony v trávníku dokážou rovněž pozornost přitáhnout, třeba ke krmítku.
Na záhonech podél plotu není samozřejmě nic špatného. Fakt, že je něco trendem, neznamená nutně, že to vyhovuje každému. Pokud to platí i pro vás, nenechte se zviklat. Většina zahrádkářů však uvítá možnost rozšířit prostor pro své rostliny.
Výsadba v okrasném záhonu by měla být atraktivní po celý rok. Nezapomeňte proto na okrasné trávy.
Foto: Shutterstock
Místo pro záhon předem promyslete
Obvyklým postupem je založit zkusmo menší záhon, a jakmile se osvědčí nebo dojde výsadbová plocha, stačí ho rozšířit. Než se však pustíte do práce, vše si dobře promyslete. Nevybírejte náhodné místo – musí mít určitý účel. Stejně tak by mělo vyhovovat plánované výsadbě – ideální je zkombinovat dřeviny (keře, případně i jeden strom) s trvalkami. Na péči jsou nejméně náročné a prostor mezi rostlinami mohou na jaře vyplňovat cibuloviny, v létě letničky.
Praktické je sázet rostliny, které se vám v zahradě už osvědčily (navíc si je můžete sami namnožit). Jednotlivé druhy se rovněž doporučuje v záhonu (i na zahradě) vysadit opakovaně. Od zvolených rostlin se pak odvíjí plocha záhonu.
Do záhonu v trávníku je nejlepší nakombinovat dřeviny s trvalkami, které zjara doplní cibuloviny a v létě letničky.
Foto: Shutterstock
Tvar záhonu v trávníku a jeho olemování
Máte-li jasno o umístění záhonu i následné výsadbě, zamyslete se ještě nad tvarem záhonu. Nejčastěji se používají různě oblé tvary (ledvinovité nebo oválné), pokud však do konceptu vaší zahrady zapadá spíš obdélník, neváhejte a pusťte se do něj. Kolem pravidelných záhonů se navíc snáze seče tráva. V této souvislosti je dobré zmínit také budoucí olemování záhonu, např. podélně položenými cihlami nebo lemovkami, aby se okraje trávníku kolem výsadby dobře sekaly.
Postup, jak záhon v trávníku založit
Vlastní založení záhonu spočívá ve vytyčení záhonové plochy, odebrání travního drnu a doplnění půdy (drny ale nevyhazujte, poslouží vám k výrobě drnovky). Travní drn je možné strhnout pomocí rýče nebo motyky. Máte-li na zahradě kvalitní půdu, snažte se odebírat s drnem co nejméně půdy, v opačném případě co nejvíce. Odebranou půdu nakonec nahraďte kvalitní zeminou (měla by odpovídat nárokům vysazovaných rostlin).
Další možností je trávník jen zrýt, nechat hroudy přes zimu promrznout a na jaře je motykou rozbít a drny ručně vybrat. Oblíbený je rovněž postup kobercového mulčování – plochu pokryjte kartony, na které navrstvíte organickou hmotu a půdu, do níž pak můžete rovnou sázet.
Záhon v trávníku první roky mulčujte
Do doby, než se vysazené rostliny na záhonu rozrostou tak, že vytvoří souvislý porost, bude nutné záhon odplevelovat a rostliny pravidelně zavlažovat. Tuto práci je ale možné omezit mulčováním, ideálně organickou hmotou (posečenou trávou, spadaným listím, podrcenými větvemi po prořezu stromů apod.).
Uvidíte, že po založení prvního záhonu v trávníku, začnete přemýšlet o dalším, jejich propojení, usazení nášlapných kamenů, rozmístění domků pro včely samotářky a ptačích pítek... až vám nakonec uprostřed travnaté plochy vyroste ještě jedna menší zahrada.