Vánoční hvězda nebo kaktus jsou takovými stálicemi, že zastínily ostatní zástupce květinové říše. Věděli jste třeba, že úžasně na svátečním stole vypadá jarní kvítí v podobě hyacintů?
Jak se starat o vánoční hvězdu
Vánoční hvězda dokáže potrápit, přitom ale péče o ni není nijak náročná a při zachování dobrých podmínek se bez problémů dožije spousty let. Důležité je nemít ji na suchém a extra teplém místě, ideální je mimo sálavé teplo z topení (takže stůl se jeví jako ideální umístění), a nepřelévat ji. Po svátcích ji můžete nechat zdobit stůl dál a s nástupem jara ji o cca 10 cm zastřihněte a nechte mezi ostatními pokojovkami na parapetu.
Vánoční kaktus je o chlup náročnější
Ti, kterým vánoční kaktus roste jako z vody a kvete na Vánoce, je výrazně méně než těch, co s ním trochu bojují. Je proto dobré podívat se na původ této rostliny: jsou to deštné pralesy, kde je trvale vlhko a relativně přítmí. Už tušíte? Ano, tato rostlina si bude lebedit v místech, kam nedopadá sluníčko, lepší je polostín (takže severní parapet) a vyšší vzdušná vlhkost. Ideální je, když budete substrát udržovat trvale vlhký (s výjimkou období od konce prázdnin do nasazení poupat), ale pozor na přemokření. V teple sice kaktus pěkně poroste, ale nepokvete. Lepší je proto pěstovat ho v chladu (klidně v ložnici nebo mezi okenními tabulemi) a do tepla ho přenést až těsně před Vánoci, když má nasazená poupata. Pozor ale na suchý vzduch, ten by mohl rostlinu přinutit nerozvinuté květy shodit.
Tradičně netradiční vánoční květina: amarylis
Amarylis nebo také hvězdník je dominantní pokojovka, která upoutá pozornost. Tedy, když dokážete zařídit, aby na Vánoce kvetla. K tomu stačí, když jí dopřejete odpočinek v době vegetačního klidu (pozor, ten u této rostliny nastává zhruba od srpna do listopadu) a v listopadu ji přesadíte do nového substrátu. Rychle chytne druhý dech a vyžene květy. Při troše štěstí vám ozdobí stůl se štědrovečerní večeří.
Vánoce jak u Dvanácti měsíčků
Tak nějak už jsme si zvykli, že o Vánocích bez problémů seženeme i to, co by nám bylo dříve zapovězeno. A stejně tak dokážeme zařídit, aby v zimě kvetli první barevní poslové jara. Když jarní cibuloviny, jako jsou hyacinty nebo narcisky, dáte do květináče, přesunete do tepla a budete pravidelně zalévat, první květy na sebe nenechají dlouho čekat. Dejte si ale pozor, ať je nepostavíte k topení, přílišné teplo by je kvést nedonutilo.
O vánoční růži už jste slyšeli?
Podobnou fintu můžete použít i na čemeřici, které se někdy říká vánoční růže. Jde sice o trvalku určenou pro venkovní výsadbu, ale v zimě ji možná oceníte i doma. Připravte se na to, že tato rostlinka bude potřebovat relativně velký květináč, protože jde o hluboko kořenící zeleň, ale v průběhu zimy se vám odmění něžnými kvítky.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.