(Ne)nápadné ostřice mají sezonu dvanáct měsíců v roce

Tyhle traviny (patří do čeledi šáchorovitých, takže o nich nelze mluvit jako o opravdových trávách) odolávají chladu a ani je nenapadne se na zimu zatáhnout do země. Mnohé ostřice (Carex) jsou stálezelené: některé si nechávají listy po celou zimu a na jaře je nahrazují novými, jiným vydrží listy dokonce i několik let. Výjimky ale existují, například druh C. siderosticta, který v chladném ročním období listy ztrácí. 

Fotogalerie

Většina ostřic uvítá spíš stín a vlhko

Využití ostřic v zahradě je téměř stejně rozmanité jako jejich vzhled. Mezi asi dvěma tisíci druhy najdete – budete-li chtít – tu správnou pro každou příležitost. Většina ostřic dává přednost stinným, nepříliš suchým místům, kde mohou společně s dlužichami, bohyškami nebo škornicemi proměnit smutnou část zahrady v zajímavé zákoutí. 

Pokud je však půda dostatečně vlhká, mají některé ostřice rády i slunce. Například ostřice chocholatá (C. comans) získá charakteristické bronzové zbarvení listů jen tehdy, když se jí dostane dost sluníčka. Rovněž slunná, ale suchá stanoviště má ráda ostřice horská, obohacením stinných a suchých skalek je bíle panašovaná ostřice ptačí nožka

Jinovatka na listech ostřice
Info ikona

Ostřice (Carex)  jsou stálezelené, částečně zatahující byliny trávovitého vzhledu. Patří do čeledi šáchorovitých. Jsou vytrvalé a v zimě nepřehlédnutelné.

Foto: Shutterstock

Ostřice do nádob i jako půdní pokryv

A pokud si na terasu přejete ostřici v nádobě, která bude i v tomto ročním období (v zimě) dobře vypadat, jsou pro vás těmi pravými bíle panašovaná Carex conica nebo ostřice chocholatá. Anebo snad hledáte spolehlivý půdopokryvný druh? Nádherně husté koberce tvoří nízké a výběžkaté ostřice japonské (C. morrowii). Podle odrůdy často představují vynikající řešení pro stinné části zahrady, které se dosud utápěly v nudě. Existují odrůdy s listy tmavě nebo světle zelenými a také se zelenobílými nebo i žlutobílými pruhy

Stálezelené ostřice na terase nezapomeňte zalévat

Většinu ostřic můžete vysazovat po celý rok, samozřejmě za podmínky, že není zmrzlá půda; druhy citlivé na chlad by se však měly sázet na jaře. Stříhání není nutné, stačí trsy na jaře trochu pročistit. Pozor, listy mohou mít ostré okraje: i zahradníci, kteří rukavice jinak nikdy nenosí, si při této práci chrání ruce před pořezáním. Když trsy časem přerostou, na jaře je vyhrabte a rozdělte rýčem. Některé druhy, jako ostřice převislá, se silně vysemeňují. Když včas odstraníte hnědá plodenství, zbrzdíte jejich rychlé šíření. 

Téměř žádné nároky nemají ostřice ani v zimě. Pouze formy s hnědými a bronzovými listy ocení ochranu z chvojí, protože nemají rády přemokření. Zimní ochranu lze doporučit také pro rostliny, které pěstujete na terase. Nezapomeňte stálezelené nádobové rostliny čas od času zalít. Tak vám budou kouzelné trsy rok za rokem znovu dělat radost. 

Okrasné trávy ochráníte před zimní vlhkostí svázáním do snopů

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada