Neseřezávejte trvalky: suchá květenství oživí zimní zahradu a přilákají ptáky

Trvalkytrávy se sice na podzim často kompletně seřezávají, ale u většiny druhů je lepší odstranit odumřelé lodyhy a stébla až časně na jaře, krátce před novým rašením. Nadzemní část totiž chrání před mrazem pupeny, které čekají na jaro. Navíc suché stonky nabízejí hmyzu místo k přezimováníptáci, třeba stehlíci, si v plodenstvích najdou semena. Ale především – suchá plodenství vypadají v zimní zahradě kouzelně! 

Fotogalerie

Využijte malebnosti odkvetlých trvalek

Mnohé pozdě kvetoucí trvalky, jako agastache, máčka, zavinutkasápa, ale také okrasné trávy nebo popínavé rostliny, jako plamének, mají malebná plodenství. A stejně jako v případě rozmanitě tvarovaných květů je i tady příroda nápaditá: koule, svíce, deštníky, lampiony, nebo dokonce nadýchané chomáče – rostliny nás v těchto dnech těší nejhezčími, někdy bizarními tvary, které zvou k tomu, abychom je ve chvílích volna blíže prozkoumali.  

Dekorativní účinek ještě posiluje sníh, který se na všem lehce usazuje jako cukrový poprašek a při silnějších srážkách pokrývá plochá a kulovitá plodenství rozchodníkovce, řebříčkumáčky bílými čepičkami. Také tenká ledová vrstva, jejíž krystaly se třpytí v zimním slunci, proměňuje zahradu v kouzelnou říši, kterou stojí za to se projít s očima dokořán.

Přesevy trvalek nechte na přírodě 

Mnoho trvalek se šíří v zahradě bez našeho přičinění, pokud necháme jejich semena dozrát. Především pokud máte zalíbení v přirozené atmosféře, můžete to zkusit s ostropestřcem, sadcem a agastache a těšit se na náhodně vzniklé kombinace rostlin. Pro cílený výsev semena sesbírejte a trvalky předpěstujte v květináčích. Nezapomeňte: semena mnohých druhů, například sápy, vyžadují pro vzejití chladový stimul. 

Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada