Novou vlnu kvetení neboli remontování můžete u okrasných trvalek podnítit pravidelným odstraňováním odkvetlých květů. Rostliny se vám navíc nebudou v zahradě nekontrolovaně vysemeňovat.
Trvalky, které mohou po odkvětu znovu rozkvést
Jak prodloužit kvetení trvalek? Stačí květy či květenství po odkvětu odstřihnout nad místem rozvětvení nebo nad nejvyšším párem listů. Příkladem může být kokarda, která může po zastřižení kvést až do příchodu prvních mrazíků.
Rovněž následující trvalky pokvetou podstatně déle, pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství: rmen barvířský, krásnoočko, hvězdnice čínská a hvězdnice nízká, slunečnice, záplevák, třapatka a mavuň. U janeby a hlaváče byste měli odkvetlé úbory odstřihnout ve dvou etapách – řez veďte pokaždé nad nejvýše postavenými listy. Stejný stonek pak vykvete potřetí.
Unavené trvalky po odkvětu rozdělte a přesaďte
Opakovaně rozkvést nechte ale jen silné a zdravé rostliny. Pokud však pozorujete, že jsou trvalky oslabené a kvetou stále méně, zmlaďte je rozdělením trsů a vysaďte je na jiné místo.
Zmlazení provádějte vždy u odkvetlých rostlin. Ideální termín pro rozdělení trsů a namnožení rostlin je asi 14 dnů po jejich odkvětu. Den volte podle počasí – mělo by být tzv. pod mrakem.
Nadzemní část trvalek (stonky) zkraťte na 10 cm, rostliny obryjte a vyjměte z půdy s co největším množstvím kořenů. Ty následně očistěte, prohlédněte, nemocné nebo napadené části odstraňte a trsy rozdělte. Použít k tomu můžete rýč, zahradnickou lopatku nebo nůž a řezné plochy poprašte dřevěným popelem. Oddělené části rostlin by měly být tak velké, aby byly schopné samostatně růst.
Rostliny následně vysaďte na nové místo s čerstvou půdou, nebo na současném stanovišti zeminu alespoň částečně vyměňte, vylepšete vhodným substrátem nebo kompostem.