Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) si vysloužil vaši pozornost díky článku o malé brněnské zahradě. Měnící se barva květů však není jedinou okrasou této rostliny. Její stonky dorůstají do výšky 50 až 90 cm a každý nese jedno 3 až 5 cm velké květenství vajíčkovitého tvaru složené z drobných a hustě natěsnaných květů. Kulovité květenství vypadá pohledně i po odkvětu a zaschnutí, a to až do doby, než se definitivně rozpadne.
Česnek kulatohlavý je efektní větším počtu
Česnek kulatohlavý je vytrvalá cibulovina, která má ráda suchá a slunná místa s propustnou a spíše vápenitou půdou. Rozkvétá koncem června a kvete během července, někdy až do srpna. Přízemní trávovité listy podobné pažitce v době květu obvykle už žloutnou a zasychají.
Rostlina vynikne zvláště ve výsadbě s rozvolněnými trvalkami nebo okrasnými trávami. Dojem ale udělá jen ve větším množství, proto se vysazuje minimálně v 15 kusech. Ideální dobou k vysazení česneku je konec září až říjen. Výsadbové jamky by měly být hluboké asi 12 cm, záleží na velikosti cibulí. Vezměte je do rukou, rozhoďte na záhon a vysaďte tam, kam dopadnou. Vzdálenost mezi cibulemi by měla být zhruba 40 cm. Výsadba bude působit přirozeně, ostrůvkovitě, a přitom propojeně s ostatními rostlinami na záhonu.
Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou
Pěstování česneku kulatohlavého zvládne každý
Kromě slunce a lehké propustné půdy nepotřebuje česnek kulatohlavý téměř nic. Během růstu uvítá zálivku, ne však přemokření, které může být v zimě i důvodem odumření cibulí. Rostliny není nutné každý rok vyjímat z půdy a opětovně vysazovat – jsou mrazuvzdorné a na rozumně zvoleném stanovišti porostou roky. Po odkvětu je jen potřeba nechat je zatáhnout. Šíří se semeny i dceřinými cibulkami, a je proto dobré je po několika letech z půdy vyjmout a rozsadit.