Osázejte si závěsnou zahrádku ve skle: i malé aerárium dokáže váš domov nebo kancelář oživit

Aerária mohou mít kulovitý tvar, mohou být protáhlá do tvaru slzy nebo shora i zdola zašpičatělá... a vybírat je můžete i podle velikosti. Všechna aerária jsou však zpravidla určená k zavěšení do volného prostoru, protože jedině tak vyniknou v plné kráse jak skleněné baňky, tak uvnitř vysazené rostliny.

Malá zahrada ve skle vás potěší i v zimě: vyberte do florária vhodné rostliny a pohrajte si s kameny nebo barevnými písky. Vydrží vám mnoho let

www.nkz.cz

Do skleněného aerária vyberte malou rostlinu

Pěstování rostlin ve skleněné baňce má ale vlastní pravidla. V aeráriu je málo prostoru, rostlina tudíž musí být hodně malá. V malém prostoru bude i málo substrátu, do nějž se nevsákne běžné množství zálivky: voda se proto dávkuje po lžičkách a je lepší volit spíše suchomilnější rostliny. 

Uvnitř aerária je také o trochu větší vlhkost – i tomu je potřeba přizpůsobit výběr rostlinného osazenstva. K doporučovaným rostlinám patří třeba svícník, miniorchidej, některé masožravky, nejčastěji se ale vysazují sukulenty

Čím vším můžete rostlinné aerárium vybavit

Jak postupovat při osazování? Na dno aerária nejprve nasypte hrubší drenáž – kamínky nebo hrubší písek (prodávají se i dekorativní, v různých barvách). Drenáž rozhrňte do plochy a v místě, kam chcete vysadit suchomilnou rostlinu, udělejte důlek. Do něj pak nasypte (nebo spíš po lžičkách přidávejte) vhodný substrát. Dejte při tom pozor, aby se moc nepromíchal s pískem. U vlhkomilných rostlin substrát rozprostřete po celé drenáži.

Wardův skleník: rostlinný svět uzavřený v láhvi. Zkuste ho vytvořit

www.nkz.cz

Při osazování aerária používejte pinzetu 

Vybranou rostlinu vyjměte z původního květináče a odstraňte z jejích kořenů půdu. Pomocí lžičky nebo pinzety ji zasaďte do substrátu v aeráriu. U suchomilných rostlin substrát následně pokryjte dekorativním pískem, u vlhkomilných mechem. Povrch substrátu můžete ozdobit i mušlí, větším kamínkem apod. 

Rostlinu v aeráriu zalévejte pomocí lžičky 

Do jednoho aerária se zpravidla vejde jen jedna rostlina. I o ni ale musíte pečovat. Zálivku provádějte pomocí lžičky, ideálně odstátou nebo dešťovou vodou. Při zalévání dbejte na to, abyste zevnitř nepotřísnily sklo baňky – zůstaly by na něm stopy po kapkách. 

Četnost zálivky závisí na dané rostlině. Pro zalévání v aeráriích také platí, že méně je někdy více – voda se z aerárií totiž vypařuje pomaleji. Na dně baňky by neměla zůstávat voda nebo jen minimum – kořeny vysazené rostliny by jinak mohly začít uhnívat.

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Kousek lesa ve skle vás potěší i v zimě: vytvořte si domácí mechárium. Postačí vám sklenice nebo malé akvárko

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada