Ostříhejte svůj živý plot ještě před začátkem školního roku: poradíme Vám, jak na to

Proč živé ploty stříhat? Není to jen o estetice

Živé ploty se standardně vysazují z dřevin, které jsou velmi tolerantní k řezu a některé jej vyloženě vyžadují. Proto je dobré alespoň dvakrát ročně živý plot ostříhat. A právě nyní nastává ten správný čas pro tzv. druhý střih. Pravidelně tvarovaná hustá clona bude působit uzavřeným dojmem jen tehdy, pokud se každoročním jemným střihem budete starat o jemné větvení. Díky pravidelnému střihu budete vždy zasahovat pouze do mladých výhonků rostliny a nebudete řezat tzv. staré dřevo, s jehož poškozením se keř velmi těžce vyrovnává. Střihy do starého dřeva také vedou k tvorbě holých míst a o kompaktnosti plotu si pak můžete nechat jenom zdát.

Živý plot bobkovišeň
Info ikona

Živý plot z bobkovišně stříhejte vždy jenom pomocí ručních zahradnických nůžek.

Zmlazovací řez živého plotu proveďte později na podzim nebo v zimě

www.nkz.cz

Dejte si pozor na tvar střihu

U tvarovaných živých plotů dbejte hned od začátku o tzv. kónický tvar, který během let dále zdůrazňujte. A jak vlastně kónický tvar vypadá? Odpověď je jednoduchá: živý plot musí mít vždy větší šířku u své báze (země) než na svém vrcholku. U vzrostlých plotů by koruna měla být o cca 20 cm užší než spodní část keře. Spodek keře má pak dostatek světla a neprosychá. Další výhodou kónického střihu je preventivní opatření proti rozvalení plotu pod tíhou zimní sněhové přikrývky.

Stejnoměrný, pravoúhlý tvar plotu přichází v úvahu jen pro dřeviny tolerantní vůči stínu, jako například habr, buk a tis. Důležitý je také vyvážený poměr mezi výškou a šířkou živého plotu. Minimální výška tvarovaného živého plotu se uvádí 1,5 – 2 metry.

A ještě pár upozornění, než se vrhnete do práce: neprovádějte řez v době velkých letních veder, jelikož by letorosty začaly zasychat a po každém střihu živý plot důsledně zalijte.

Co vysadit do živého plotu

www.nkz.cz

Jaké nářadí vzít do ruky?

První a nejdůležitější pravidlo u střihu živých plotů je ostré a čisté nářadí. Zubaté rány jsou totiž potenciálním vstupem pro choroby rostlin. V prvních letech tvarování živého plotu vystačíte s obyčejnými zahradnickými nůžkami. U velkolistých dřevin, jakými jsou například bobkovišně, je pak využijete při každém střihu. Pokud byste na tento typ plotu použili motorové nůžky, došlo by k poškození velkých ploch listů a jejich zasychající hnědé plochy by Váš plot hyzdily. Dosáhne-li Váš plot už vyššího vzrůstu, sáhněte po nůžkách s delší rukojetí a čepelí (tzv.plotovky).

Střih keřů
Info ikona

Dlouhou rukojeť plotovek oceníte především při střihu jehličnatých živých plotů.

U malolistých dřevin (ptačí zob, dřišťál a buxus) můžete v průběhu let přejít na motorové nůžky, které na trhu seženete buď s benzínovým pohonem nebo jako aku nářadí poháněné pomocí baterie. Nespornou výhodou obou je, že Vám při práci nebude překážet kabel klasických elektrických nůžek.

Srpen je také nejvhodnější dobou na stříhání živých plotů a stěn z jehličnanů. Nejprve jsou na řadě nejdelší výhonky, které upravíme zahradnickými nůžkami. Až poté využijeme služeb nůžek na živé ploty. Nejdříve seřízněte boky, pak horní stranu.

Ať už u malolistých dřevin nebo jehličnanů, při stříhání s elektrickými nůžkami, držte čepel vždy souběžně s živým plotem. Postupujte po stěně plotu širokými, rozmáchlými pohyby tak dlouho, až je její povrch rovný. Při delších úsecích je dobré si natáhnout mezi jednotlivými rostlinami provázek. Tím zamezíte zvlněnému povrchu Vašeho plotu.

Motorové nůžky
Info ikona

Při stříhání elektrickými nůžkami držte čepel vždy souběžně s živým plotem. Postupujte po stěně plotu širokými, rozmáchlými pohyby tak dlouho, až je její povrch rovný.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada