Perovskie (Perovskia) je medonosný polokeř s měkčími stonky vyrůstajícími z dřevnaté báze. Rostlina vyniká zejména šedozeleným olistěním na šedobílých výhonech zakončených atraktivními modrofialovými květy, které voní po šalvěji. Patří do čeledi hluchavkovité a podle druhu a odrůdy dorůstá do výšky 50 až 90 (120) cm.
Jak pěstovat perovskii
Perovskie se pěstuje jako solitéra, ve skupinových výsadbách i v terakotových nádobách. Čím slunnější a písčitější místo jí vyberete, tím lépe. Rostlina je velice přitažlivá pro včely, motýly a jiný hmyz. Její předností totiž mj. je, že kvete až od druhé poloviny léta do podzimu, kdy už nemá hmyz tolik zdrojů potravy, a hlavně – kvete dlouho. Aby jí to však vydrželo a rostlina byla silná, je nutné každý rok na jaře (v březnu nebo dubnu, resp. po mrazech) perovskii seříznout až téměř u země (na výšku 10–20 cm) – řez podpoří tvorbu nových kvetoucích výhonů. Kvůli jistějšímu přezimování uvítá perovskie na zimu nastýlku ze suchého listí, po případném namrznutí ale na jaře dobře obrůstá.
Kterou z šalvějí si vysadit na zahradu
Nejčastěji pěstované perovskie
Nejčastěji pěstovaný druh perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) pochází ze suchých strání střední Asie. Je tudíž nenáročný, roste i v chudých, suchých a propustných hlinitopísčitých půdách (spíše vápenitých), nejlépe na osluněných místech. Rostlina je ideální pro xeriscaping (výsadbu bez závlahy) – nesnáší vlhko a přemokření. V zahradnictví se prodává v několika kultivarech, které se liší zejména výškou nebo intenzitou modré barvy květů, např. vzrůstnější 'Blue Spire' (80–120 cm), kompaktnější 'Little Spire' (60 až 70 cm). Dalším, avšak méně pěstovaným druhem je 100 cm vysoká perovskie dřevinkovitá (P. abrotanoides).