Pěstitelé stále dělají základní chybu při svazování travin: Jak je správně zazimovat aby se na jaře opět probudily k životu

Kostřava
Info ikona

Kostřava se na podzim nesvazuje, pouze při silných mrazech se přikryje chvojím

Jak traviny ochránit před zimou: hlavně je nestříhejte, nikdy!

Je to tady, počasí je sice ještě velmi ucházející, alespoň co se týče prací na zahradě, ale brzy přijdou první mrazy a bude třeba se postarat o traviny. Pamatujte, že traviny na podzim nikdy nestříháme, a ačkoliv to neustále připomínáme, stále se najdou aktivní jedinci, kteří ty nůžky do ruky zkrátka vezmou a sestřihnou celý trs traviny. Pak se ale nemohou divit, že travina to přes zimu nezvládla a vymrzla. Takže, to jediné správné, co tedy musíte udělat s travinami je svázat je do snopu či kužele, záleží jak dlouhé jsou listy, které svazujete. Jde o to, abyste ochránili střed rostliny, ten je totiž nejdůležitější a právě svázáním vytvoříte jakousi stříšku, která střed rostliny ochrání před deštěm, sněhem a následně mrazem. To, že budou omrzlé a jinovatkou pokrytá květenství trav, vůbec ničemu nevadí, to, co musíte chránit, je totiž dole.

Poznáte strom podle jeho listu? Vyzkoušejte si své dendrologické znalosti v našem podzimním kvízu

www.nkz.cz

Ne všechny traviny se svazují: nebuďte aktivní až příliš

Další chybou je, že lidé svazují úplně všechny traviny, které na zahradě mají, a to je špatně. Svazují se běžné druhy jako jsou ozdobnice, dochany či pampová tráva. Na úvazek doporučuji vázací popruhy, které se využívají na přivázání opory ke stromům, nebo režný provázek. Úvazek pak musíte během zimy kontrolovat, někdy se totiž stane, že povolí a travině se tak obnaží její střed a to v zimě není žádoucí. Nemusíte svazovat nižší druhy trav a druhy stálezelené, jako jsou hlavně kostřavy, ostřice, lalang válcovitý či kavyl nebo sedoulek. Tyto druhy pouze v případě silných mrazů ochraňte chvojím. Pokud jsou hlášené silné mrazy, lze svázané traviny ještě zakrýt bílou netkanou textilií, která propustí světlo, ale nepropustí mráz.

Trvalky musíte ochránit před zimou: nejdůležitější je ochrana kořenů

www.nkz.cz

Zahradnické nůžky vyndejte až na jaře a připravte si prsty

Řez nadzemní části travin se provádí až na jaře ve chvíli, kdy nehrozí žádní silné mrazy, které by mohly poničit vzcházející listy. Většinou to bývá v březnu. Ten správný čas, kdy je třeba nadzemní část odstranit, vám dá najevo i samotná travina, začnou jí totiž ze středu vyrůstat nové listy. Jakmile se tak stane, buďte při odstraňování odumřelé nadzemní části opatrní, abyste právě ty nové listy nepoškodili. U travin, které jste nesvazovali, třeba zmíněné kostřavy, stačí, když celou rostlinu pročísnete svými prsty a tím ji zbavíte odumřelé hmoty. Stříhání u těchto druhů často není vůbec potřeba.

Zazimujte skalku a trávník správně: nedělejte stále stejné a tyto chyby, které mají za následek úhyn rostlin

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada