Petúnie potřebují před vysazením otužit
Petúnie se před vysazením vyplatí otužovat, snáze si pak zvyknou na venkovní prostředí. Otužování je posílí a ony pak přežijí všechny povětrnostní podmínky. V čem takové otužování spočívá? Při otužování jsou rostliny vystaveny teplotám, které se pohybují mezi 11-15 °C. Sazenice přitom můžete nakrátko vynést na balkon nebo jim otevřete okno. Nejprve je tam nechte jen 15-20 minut denně, postupně však čas venkovního pobytu během dne prodlužujte. Nic neunáhlete, dejte rostlinám dostatek času na přizpůsobení se novým podmínkám.
Dříve, než se vrhnete na výsadbu, důkladně si sazenice petúnií prohlédněte
Před výsadbou petúnií je důležité, abyste se ujistili, že jsou již připravené k přemístění. Zdravé sazenice poznáte hned podle několika znaků. Za prvé, takové sazenice mají dobře vyvinutý kořenový systém (pokud jsou kořeny příliš dlouhé nebo zkroucené, mohou se poškodit během přesazování). Správně vyvinuté kořeny by měly být bílé nebo světle hnědé bez známek hniloby. Zdravé musí být i listy sazenic. Sazenice připravené k přesazení by měly mít alespoň 5-6 listů. Neměly by vykazovat známky onemocnění nebo povrchové skvrny. Pokud mají nažloutlé části, může to svědčit o nedostatku živin nebo onemocnění rostlin.
Kdy nastává ten správný čas, pro sázení petúnií na balkon?
Petúnie jsou teplomilné rostliny, a proto by se neměly vysadit ven dříve, než pomine riziko nebezpečí mrazů. A přestože jinak to jsou na pěstování nenáročné rostliny, nízké teploty by je mohly zabít. Nejvhodnější dobou pro jejich přesun je proto druhá polovina května, kdy se noční teploty drží nad 10 °C. Do té doby je mějte uvnitř nebo ve svém miniskleníku.
Jak petúnie vysadit na balkon?
Kam petúnie na balkonu umístit?
Po třech zmrzlých, kdy už by neměly překvapit noční mrazy, můžete rostliny přesadit do truhlíků, květináčů, závěsných košů nebo třeba vysokého záhonu na balkon. Sazenice před přesazováním nejprve zalijte, a potom je spolu s hliněným balem (ve kterém vyrostly) opatrně přeneste na nové místo. Při výběru místa byste měli věnovat pozornost světlu, protože petúnie k tomu, aby rozkvetly naplno, potřebují hodně světla, a to 5-6 hodin přímého slunečního svitu každý den. Kdybyste je pěstovali v polostínu, budou kvést méně intenzivně.
Do jaké půdy je zasadit?
Na dno nádoby dejte drenáž. Sazenice petúnií přesazujte ideálně večer nebo za oblačného počasí, protože je v té době teplota vzduchu nižší a rostliny u toho neztrácí příliš mnoho vláhy. Zemina vhodná pro výsadbu petúnií by měla být lehká, prodyšná, dobře propustná a musí obsahovat dostatek živin. Ideální je, když pH půdy se pohybuje mezi 6 až 6,5. Po zasazení rostlin musí být zemina dobře zhutněna a zalita teplou vodou. První dva dny pak petúnie chraňte před přímým sluncem. Rostlinky do truhlíků a jiných nádob sázejte s 20-30 cm rozestupem. Do truhlíku o délce 50-60 cm se vejdou 3 petúnie.
Hnojení petúnií
Ideální je, když je 1x týdně hnojíte vícesložkovým hnojivems vyšším obsahem vápníku a železa, které je zároveň chudší na dusík. Zajistí to dobrý růst, dostatek květů a nedeformované listy.
Jak po zasazení petúnii zalévat?
Petúnie je nutné zalévat s rozvahou. Nicméně vzhledem k tomu, že v květináčích a truhlících hodně rostou, potřebují i mnoho vody. Dejte si však při zalévání pozor, abyste nepokropili listy nebo květy, protože by se pak rostlina mohla potýkat s plísňovými onemocněními. Pravidelná zálivka je důležitá, a to hlavně v horkých letních dnech. Vyhněte se však jejímu přemokření. Mezi jednotlivými zálivkami se raději ujistěte, zda půda již mírně vyschla. Zamezíte tak riziku hniloby kořenů. Pokud je rostlina umístěna na slunném stanovišti, zalévejte ji raději každý druhý den, a jestli je spíše ve stínu, stačí ji zalévat každé dva dny.