Objevit v Čechách zahradu, kterou by v pozdně jarním období nezdobil alespoň jeden keřík pivoněk, vám dá asi pěknou práci. Pivoňky náleží mezi nejoblíbenější trvalky, přestože jejich květy mají jen velmi omezenou trvanlivost. Nejběžnější jsou pivoňky bylinné, tedy pivoňka lékařská (Paeonie officinalis) a pivoňka čínská neboli velkokvětá (Paeonia lactiflora). V posledních letech si získává stále větší oblibu i pivoňka dřevitá (Paeonia suffruticosa), která na rozdíl od pivoněk bylinných na zimu nezatahuje, ale pouze shazuje listy. To pivoňka koprolistá na své objevení širší zahradnickou veřejností teprve čeká.
Pivoňka koprolistá (Paeonia tenuifolia)
Tahle docela drobná kráska náleží mezi pivoňky bylinné a možná už jste o ní slyšeli jako o pivoňce koprolisté, koprové, úzkolisté nebo i skalkové. Stále se ve skutečnosti jedná o jednu a tu samou rostlinu, pod latinským označením Paeonia tenuifolia, která dorůstá do výšky jen asi 20-60 cm, proto se často vysazuje na skalky nebo na okraje trvalkových záhonů.
V přírodě ji můžete objevit v jihovýchodní Evropě, tedy v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a v Maďarsku, dále také v Gruzii a Ázerbajdžánu. Roste ve stepích, na suchých loukách i na okrajích světlých lesů. Pivoňka koprolistá byla zařazena na červený seznam chráněných rostlin v několika zemích, například v Rumunsku a Srbsku.
Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae), která vykvétá jako jedna s prvních pivoněk jednoduchým květem tmavě karmínové barvy, se středem plným zářivě žlutých tyčinek. Květy vydrží na rostlině pouhých 7-10 dní. Zvláštní a velmi atraktivní jsou její úzce čárkovité listy, podobné kopru, které vytvářejí hustý keř, široký asi 30-50 cm a skalky zdobí po celé léto, dokud je na podzim nespálí první mrazíky. Na jaře pak začnou rychle rašit s prvnímu slunečnímu paprsky a v časném období připomínají mnohem známější hlaváček jarní.
Jak pěstovat pivoňky koprolisté
Nejlépe se pivoňce koprolisté bude dařit, pokud ji vysadíte na plné slunce nebo do mírného polostínu. Vyžaduje mírně písčitou půdu, nepříliš vyhnojenou, středně vlhkou, ale dobře propustnou. Přemokření snáší jen velmi špatně. Stejně jako ostatní druhy pivoněk je choulostivá na přesazování, v prvním roce po výsadbě nekvete. Výborně však zvládá mráz, až do -45 °C (jen podzemní část, listy mráz spálí velmi snadno).