Plastové nebo betonové obrubníky jsou pasé. Víme, jak mít krásně oddělené záhony od trávníku mnohem levněji

Obruby záhonů můžou být jakékoliv. Asi nejpracnější bývají betonové obrubníky, kterým je potřeba udělat v zemi alespoň jakýs takýs základ, aby se hned nevyvrátily, plastové obrubníky je potřeba do země zapustit také, byť někdy stačí jen gumová palice (máte-li na zahradě kyprou půdu). O něco menší práce je s pouhými obrubami z prken, starších cihel nebo zavařovacích sklenic zapíchaných do země vzhůru nohama. Češi jsou národem kutilů a dokážou vymyslet bezpočet hezčích i méně estetických variant, jak udržet trávník na uzdě.

Jak oddělit záhon od trávníku

Jednoduše: lemovačem trávníku. “V poslední době pozoruji opravdu enormní zájem o lemovače trávníku,” říká Jan Matějka, majitel e-shopu Poporostem.cz a doplňuje: “Jde o relativně snadný a rychlý způsob, jak ukončit trávník a vytyčit mu jasné hranice. V porovnání s investicí do jakéhokoliv esteticky přijatelného obrubníku je oddělovač trávníku za pár korun.” Lemovač trávníku má navíc jednu obrovskou výhodu: až se rozhodnete, že záhony upravíte, zvětšíte nebo změníte jejich tvar, nebudete muset nic vykopávat. Stačí jen ukončit trávník jinde a ze záhonu odstranit travní drn. Hotovo budete mít během chvilky a s minimální námahou.

Jak pracovat s lemovačem trávníku

Nejde o nic složitého. Nástroj bývá relativně lehký, váží něco kolem 2 kg, počítejte ale s tím, že je opravdu ostrý. Tvar půlkruhu s ostrou oblou stranou mu umožňuje zajet do hloubky pod povrch země a tam udělat ostrý rovný řez. 

  • S lemovačem proto pracujte opatrně a rozhodně ho nedávejte do rukou menším dětem. 
  • Vyznačte si hranici mezi záhonem a trávníkem. Nataženým provázkem, barvou ve spreji, někdo to zvládne i od oka.
  • Podél vyznačené hranice postupně zarývejte lemovač do země tak, abyste vytvořili souvislou linii. Nástrojem můžete lehce zakývat, ale nepoužívejte ho jako rýč. K tomu není určený a snadno byste si ho zničili.
  • Jakmile budete mít hotovo, vezměte japonskou motyčku, farmářskou dýku nebo klasický rýč či ostrou lopatku a odstraňte přebytečný travní drn.

Použít rýč místo lemovače trávníku? To není dobrý nápad

Možná si teď pohráváte s myšlenkou, že by bylo jednodušší použít místo lemovače trávníku klasický rýč. Ten přece máme všichni doma. V nouzi samozřejmě ano. Ale! Je třeba si uvědomit, že rýč je lehce zakulacený, takže místo rovné linie budete záhon lemovat jak lem krajky, trochu do obloučků. Moc vás nepotěší ani hloubka těla, protože buď budete zarývat rýč příliš hluboko (a také nakoso) nebo bude každý vryp jinak hluboký. Ve finále se při práci víc navztekáte a výsledek nebude podle vašich představ.

Podle čeho vybírat oddělovač trávníku

Lemovače (oddělovače) trávníku už jsou běžnou součástí arzenálu firem zaměřených na výrobu zahradnického nářadí. Snažte se sáhnout po prověřených značkách, známých pevností a odolností nářadí. Např. v Poporostem.cz najdete nářadí od nizozemské firmy DeWit, kde se specializují na kované nářadí z certifikované švédské oceli s násadami z evropského jasanu, takže jde o lokální výrobky se světovým věhlasem.