Netřeskovec (Jovibarba) je zimovzdorná rostlina patřící do čeledi tlusticovité, stejně jako netřesk (Sempervivum), kterému je podobný. A jak by také ne, když byl z jeho rodu botaniky vyčleněn.
Jak se netřeskovec liší od netřesku
Od netřesku se netřeskovec odlišuje hlavně kulatější, hustější a uzavřenější přízemní růžicí (o průměru 3–5 cm) s kratšími dužnatými listy (po stranách ochlupenými), které nebývají ukončené ostrou špičkou jako u některých netřesků (např. u netřesku střešního). Rozlišujícím znakem je i barva květů (růžovofialová u netřesku, žlutá u netřeskovce), květní uspořádání (četnost) a celkově i pomalejší růst rostliny.
Netřeskovci se někdy říká také nechrastec. V hobbymarketech na označení netřeskovec ale nespoléhejte, obchodníci oba rody prodávají obvykle jako netřesk.
Netřeskovec srstnatý (Jovibarba globifera subsp. hirta) se snadno množí dceřinými růžicemi.
Kde a jak pěstovat netřeskovec
Netřeskovec je nenáročná, otužilá a suchomilná rostlina, která se snadno pěstuje ve skalkách, spárách mezi kameny a roste i ve volné přírodě (u nás netřeskovec výběžkatý – Jovibarba globifera). Uvítá slunné místo s propustnou hlinitopísčitou až štěrkovitou půdou, příp. kamenitou suť. Zvládne i mělké půdy, a vysazuje se proto na zelené střechy, příp. do okrasných misek.
Kvete od července do srpna. Množí se dceřinými růžicemi, které vyrůstají na výběžcích z paždí vnějších listů.