Klíčové jsou při volbě okrasných travin podmínky dané zahrady. Není možné pěstovat suchomilné druhy v podmáčené půdě nebo traviny vyžadující slunce vysazovat do stínu. Tohle pravidlo platí obecně jak pro traviny, tak pro jakékoli jiné rostliny. Po zohlednění podmínek ale stále zůstává mnoho druhů, z nichž nemusí být snadné si některý zvolit. Pro další výběr je proto dobré vědět, že existují trávy jednoleté a vytrvalé. Většina majitelů zahrad obvykle uvažuje o vytrvalých, z nichž přicházejí v úvahu výběžkaté, trsnaté a stébelnaté druhy. Které to jsou?
Trávy vybírejte i podle růstu a vzhledu
Vzhled, resp. růst, a šíření travin lze snadno odvodit už z názvů uvedených skupin. Výběžkaté se šíří výběžky, podzemními oddenky, díky nimž dokážou rychle zaplnit velký prostor (mohou být až invazivní). Trsnaté traviny přirůstají po obvodu a vytvářejí husté trsy. Vysazují se proto jako solitéry a plochu zaplní jen při husté výsadbě. Pro stébelnaté jsou zase typické přízemní trsy a stébla vzniklá během sezony – takové traviny vyniknou ve větších skupinách.
Výběr travin podle vegetační doby
Traviny se dále rozdělují podle vegetačního období, během nějž rostou a kvetou, na stálezelené a na ty, které na zimu zatahují. První – stálezelené – svůj vzhled během roku téměř nemění. Začínají růst brzy zjara, na jaře také kvetou, přes léto prodělávají období klidu, po němž na podzim nasává druhé fáze vegetace. Zatahující traviny naopak začínají růst později na jaře, hlavní sezonu prodělávají v létě a na podzim, kdy rovněž kvetou, a vegetační klid absolvují v zimě.
Zatahující traviny tak na rozdíl od stálezelených každoročně znovu raší, proto je potřeba jim v předjaří odstranit suchá stébla a listy, které je v zimě chrání před vymrznutím. U stálezelených trav stačí na jaře jen vytrhat uschlé listy.