Jak by bylo všechno jednoduché, kdyby se s každou rostlinou prodával i podrobný manuál k jejímu pěstování, nejlépe s barevnými fotografiemi a radami, co dělat, když... Jenže to už si rovnou může pěstitel začátečník pořídit knihu (což zase není tak od věci). Pro zjednodušení je ale možné se orientovat podle listů pěstovaných rostlin, které mohou např. o vhodném místě k pěstování leccos napovědět. Na co se tedy soustředit?
Co mohou napovědět listy pokojových rostlin
Jak vypadají listy vašich pokojových rostlin? Pokud jsou dužnaté, tak to znamená, že rostliny snesou hodně světla a jižní slunce (jako např. známá tenura). Kožovité a jako by povoskované listy zase naznačují, že pro jejich nositelky není problém suchý vzduch (třeba fikus pryžodárný). Jsou-li vaše rostliny jemně plstnaté až ochlupené nebo mají ostny, kupř. kaktusy, dobře snášejí i přímé slunce. Na slunce jsou vhodné i rostliny s malými listy, jako je pryšec zářivý.
Velké a měkké listy naopak signalizují, že rostliny uvítají spíše mírné zastínění (např. lípěnka africká). Růžicovitý růst větších listů napovídá, že daným exemplářům rostlin nevyhovuje přímé slunce. Třeba tzv. africká fialka ho vyloženě nesnáší. Ozdobné listy, které jsou barevně atraktivní nebo se vyznačují nějakou kresbou, jsou typické pro rostliny, které potřebují hodně rozptýleného světla (což není to samé jako přímé oslunění). Čím více je v listech např. bílé barvy, jde o tzv. panašované listy, tím světlejší místo pro rostliny vybírejte. Nemusí jít ale jen o bílé nebo žluté odstíny, do krásné červené se na světlém místě dokáže vybarvit třeba kroton.
Počítejte však, prosím, s tím, že uvedený návod je pouze orientační a neplatí stoprocentně pro všechny rostliny.
Autorský článek